Farsi

کناف چیست؟

کناف چیست؟

در سال‌های اخیر دستیابی به فناوری‌های جدید در صنعت ساخت و ساز، موجب تولید مصالح نوین شده است. مصالح مدرن به علت استفاده راحت‌تر و همچنین ظرافت و زیبایی در ساختار مورد استقبال می‌گیرند. یکی از این مصالح ساختمانی که امروزه به طور گسترده در حوزه طراحی دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود کناف است. کناف یا گچ برگ به صفحات روکش دار گچی گفته می‌شود که در دیوار یا سقف‌های کاذب نصب می‌گردد و می‌توان طرح و مدل‌های مختلفی را با آن ایجاد نمود. در این مقاله از استودیو معماری فرحو می‌خواهیم بدانیم ” کناف چیست؟ ” و نحوه استفاده از آن چگونه است. با ما همراه باشید.

کناف (Knauf) در حقیقت نام یک برند آلمانی است که این محصول را تولید می‌نماید. این شرکت در سال 1932 میلادی توسط برادران کناف تاسیس گردید و در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان در صنعت ساختمان سازی است.

کناف چیست؟

کناف به صفحات روکش دار گچی گفته می‌شود که از مصالح اصلی مورد استفاده در ساخت و ساز خشک (بدون استفاده از آب) می‌باشد. امروزه استفاده از کناف به صورت چشمگیری رواج پیدا کرده است. این مصالح ساختمانی در ایجاد دیوارها و سقف‌های کاذب و همچنین دکور سقف و دیوار استفاده می‌گردند.

آشنایی با نحوه اجرای کناف 

کناف کاری به 4 روش مختلف انجام می‌شود. این روش‌ها بر اساس محل کاربرد با یکدیگر متفاوت هستند. در ادامه مطلب ” کناف چیست؟ “ روش‌های مختلف کناف کاری را به شما معرفی می‌نمائیم. با ما همراه باشید.

1.استفاده از کناف در دیوارهای کاذب پوششی

این روش غالبا برای بازسازی منازل و ساختمان‌های قدیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد که خود به دو نوع تقسیم می‌گردد:

نحوه اجرای دیوارهای کاذب پوششی بدون سازه

در این روش، نخست با استفاده از یک خمیر مخصوص به نام « پرفلیکس » یک لایه گچ را مستقیما به دیوار متصل می‌نمایند و سپس با استفاده از بتونه درزگیری را به روش نواری انجام می‌دهند. پس از پایان این مرحله می‌توان عملیات نصب کاغذ دیواری و کاشی کاری را به انجام رساند. این روش بیشتر در مواقع بازسازی و مرمت بناها اجرا می‌گردد.

کناف چیست؟

بنر مرتبط با مقاله تاثیر رنگ‌ها در طراحی داخلی

دیوارهای پوششی با سازه خود به دو روش مجزا اجرا می‌گردند:

در اجرای این روش، پنل‌های گچی کناف به یک زیر ساز فلزی متصل به دیوار زمینه، پیچ می‌گردند. در این روش یک فضای آزاد بین صفحات و دیوار زمینه به وجود می‌آید که می‌توان از آن برای نصب تاسیسات مکانیکی و الکتریکی استفاده نمود. مزیت استفاده از این روش، از بین بردن ناصافی یا غلبه بر دیگر مشکلات دیوار زمینه است.

کناف چیست؟

دیوارهای پوششی با سازه‌ای مستقل از دیوار زمینه، همانند دیوارهای جداکننده کنافی هستند، اما تنها در یک سمت از ساختار نصب می‌گردند. مزیت استفاده از این روش، عدم وابستگی به دیوار زمینه است.

بنر مرتبط با مقاله تفاوت طراحی داخلی و معماری داخلی

2.استفاده از کناف در دیوار کاذب جدا کننده

این دیوارها به منظور جداسازی فضای داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این روش قاب‌های فولادی پیش ساخته و سبکی به شکل حروف C و U استفاده می‌شوند که پنل‌های گچی به صورت یک و یا چندلایه توسط پیچ‌هایی مخصوص، به آنها متصل می‌گردند. در آخر تمام درزها توسط بتونه پر می‌شوند و آماده نصب کاشی، کاغذ دیواری و یا رنگ آمیزی میگردند.

کناف چیست؟

3.سقف کاذب با کناف مشبک

در این روش از تایل‌های گچی و پوشالی استفاده ‌می‌شود که توسط آویزهای مخصوصی به سقف متصل می‌شوند. در اجرای این روش ابتدا آویزها را به سقف متصل می‌نمایند و بعد تایل‌های از پیش ساخته شده را به آنها متصل می‌نمایند. این روش یکی از پرکاربردترین روش‌های کناف‌کاری است، چراکه علاوه بر تنظیم راحت ارتفاع سقف، می‌توان با برداشتن تایل‌ها به راحتی به تاسیسات درون سقف دسترسی پیدا کرد.

کناف چیست؟

4.سقف کاذب یکپارچه

در این روش ایتدا پنل‌های کناف را با استفاده از پیچ و مهره به زیرساز فولادی وصل می‌نمایند و سپس مراحل درزگیری و بتونه‌کاری را اجرا می‌کنند. این روش با سرعت زیادی انجام می‌گردد. در این روش هم به آسانی می‌توان به تاسیسات دسترسی پیدا کرد، چراکه بلافاصله بعد از خشک شدن بتونه می‌توان رنگ آمیزی را آغاز نمود.

کناف چیست؟

آخرین مرحله کناف کاری

بعد از اتمام کار نصب سقف و دیوار، باید سطحی صاف را برای رنگ‌آمیزی ایجاد نمود. یک مورد از این ناهمواری‌ها بر اثر پیچ کردن صفحات به وجود می‌آید، که استفاده از « ماستیک » می‌تواند این ناصافی را از برطرف نماید. پس از خشک شدن لایه نازک ماستیکی با ضخامت یک تا دو میلی متر، باید لایه‌ای آستری را در سطح آن ایجاد نمود. این لایه موجب می‌شود تا رنگ آمیزی، نصب کاغذ دیواری و کاشی بهتر انجام شود.

کناف چیست؟

در ادامه مطلب ” کناف چیست؟ ” تعدادی از مزایای کناف را به شما معرفی می‌نمائیم:

مزایای استفاده از کناف بجای دیوارهای سنتی

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی که بارها در طول زندگی با آن مواجه می‌شویم، ایجاد تغییر در فضاهای داخلی قدیمی است. گاهی ایجاد این تغییرات تنها با استفاده از تغییر در دکوراسیون داخلی نتیجه مطلوب را به دنبال نخواهد داشت. استفاده از مصالح مناسب در بازسازی بنا، همچون به کار بردن سقف، کف و دیوارهای مدرن، می‌تواند در این امر کمک شایانی نماید. در این مطلب از استودیو معماری فرحو سعی نمودیم تا شما را با کناف و روش‌های استفاده از آن آشنا سازیم. اگر مطالعه مطلب « کناف چیست؟ » برای شما مفید بوده است در ادامه با دیگر مطالب استودیو معماری فرحو همراه باشید.

بنر مرتبط با مقاله ساختمان سبز