در این مطلب به بررسی فرآیند طراحی معماری می پردازیم و درباره طراحی معماری و قوانین و زیرمجموعه های طراحی معماری نیز صحبت می کنیم.

با سلام خدمت شما مخاطبین محترم وب سایت استودیو معماری فرحو، با یک مطلب آموزشی دیگر در ارتباط با طراحی معماری در خدمت شما هستیم. هر بنای معماری شاخصی که امروز شاهد آن هستیم، پس از مطالعات، پژوهش ها، بررسی ها و گذراندن مراحل مختلفی به مرحله طراحی و پس از آن اجرا رسیده است که به این مجموعه فعالیت ها، فرآیند طراحی گفته می شود. به عبارت دیگر در پس پرده هر طراحی معماری، فرآیندی نهفته است که از نقطه ای آغاز و در نهایت منجر به طراحی نهایی معماری گردیده است. در ارتباط با فرآیند طراحی معماری تعاریف مختلفی آورده شده است که قصد داریم در ادامه مطلب ” فرآیند طراحی معماری “ به این تعاریف بپردازیم، بنابراین با ما همراه باشید.

فرآیند طراحی، دستور العملی جهت معرفی یک نظام واحد بین فعالیت های مختلف از فکر کردن گرفته تا فعالیت های اجرایی است که همگی این موارد نیز دارای سلسله مراتب می باشند. به عبارت دیگر، فرآیند طراحی مجموعه فعالیت های منسجمی است که هدف و در نهایت راه حل را به هم پیوند می دهند و در واقع تسلسل هدفمند و منطقی از فعالیت ها می باشد.

فرآیند طراحی شامل شماری از فعالیت های مرحله بندی شده است که هر کدام نتیجه خود را دارند و در نهایت به نتیجه نهایی منجر می شوند. از نظر بسیاری از کارشناسان، فرآیند طراحی معماری، فرآیند حل مسئله است و مهم ترین بخش های آن شناخت مسئله مورد نظر، یافتن راه حل برای مسئله ذکر شده، ارزیابی و در نهایت انتخاب می باشد. به گفته جان لانگ نیز این فرآیند شامل سه مرحله تحلیل، ترکیب و ارزیابی است. برای دریافتن اینکه فرآیند طراحی معماری چگونه است بهتر است ابتدا کمی بیشتر طراحی معماری را بشناسیم. در ادامه با ما همراه باشید.

طراحی معماری چیست؟

همانطور که مستحضر هستید، معماری دنیای بزرگی از هنرهاست که شاخه های زیادی را در بر می گیرد. اگر بخواهیم شاخه های طراحی معماری برای شما مثال بزنیم باید به شاخه هایی مانند طراحی داخلی، طراحی جزئیات ساختمان، طراحی دکوراسیون داخلی، طراحی محوطه سازی، طراحی روف گاردن، طراحی مبلمان، اجرای مبلمان و طراحی سازه اشاره کنیم که امروزه بیشتر فعالیت های معماری در این حوزه ها انجام می شود. تحصیلات معماران در دانشگاه ها عموما به گونه ای است که در شاخه مورد نظر، اطلاعات محدودی را آموزش می بینند و اطلاعات مختصری را نیز مربوط به دیگر شاخه ها کسب می کنند. بنابراین برای برخورداری از یک طراحی کامل در پروژه ها باید تعدادی از مهندسین خبره در هر زمینه را به خدمت گرفت تا خروجی کار شما یک طراحی معماری حرفه ای و بی نقص از آب در بیاید.

نظام ها، قوانین و زیر مجموعه های طراحی معماری

هر کدام از طراحان معماری یاد شده به گونه ای خاص از نظام ها، قوانین و زیر مجموعه هایی پیروی می کنند که با یک ترتیب خاص به یکدیگر متصل هستند. این ترتیب به شرح زیر است:

شناخت شناسی

به حوزه نظری عام یا عمومی گفته می شود و بخش ناچیزی از آگاهی درباره طراحی را در بر می گیرد که به وسیله دیدگاهی خاص محدود نگردیده است. شناخت شناسی دو حوزه عین و ذهنی را شامل می شود.

دیدگاه های نظری

دیدگاه های نظری در انتخاب نوع متدولوژی که برای طراحی معماری مورد استفاده قرار می گیرد، تاثیرگذار است. این موضوع تاثیری ناخودآگاه بر انتخاب های طراح در مسیر برخورد با مسئله طراحی دارد که به مجموعه طراحی، وحدت و انسجام می بخشد و ممکن است تحت تاثیر سبک های معماری مانند مدرنیسم، پست مدرنیسم، دیکانستراکشن و موارد دیگر باشد.

متدوتکنیک

متدولوژی سیاست کلانی است که در برخورد با مسئله طراحی معماری به منظور عملی کردن دیدگاه های نظری مورد استفاده قرار می گیرد و به عنوان راهکاری کاربردی برای معماران محسوب می گردد.

در این مقاله کمی عمیق تر به مساله فرآیند طراحی معماری پرداختیم و اسن مسئله را کمی تخصصی تر برای شما باز نمودیم. اگر مطالعه این مطلب برای شما مفید واقع گردید و شما نیز به این دست مطالب علاقمند هستید، با دیگر مطالب آموزشی ما همراه باشید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا