در این مقاله به موضوع آشنایی با معماری آرت دکو می پردازیم و نحوه تشخیص و دوره زمانی معماری آرت دکو را بررسی و در آخر نمونه های این سبک را نام می بریم.

با سلام خدمت شما همراهان همیشگی استودیو معماری فرحو. با یک مطلب آموزشی دیگر در ارتباط با سبک های معماری در خدمت شما هستیم. این بار نوبت به سبک معماری آرت دکو رسیده و قصد داریم در این مطلب اطلاعات خوبی در ارتباط با این سبک معماری به شما بدهیم. سبک معماری آرت دکو در سالهای 1925 تا 1940 میلادی مورد توجه جهانی قرار گرفت اما این سبک از چند سال قبل در فرانسه آغاز گردیده بود. آرت دکو از سبک های مختلفی از جمله مدرنیسم، نئوکلاسیک، کوبیسم و سبک های دیگر الهام گرفته و شکوفایی اش در ایالات متحده آمریکا صورت گرفته است. آرت دکو یک جریان هنری و خلاقانه بود که عمر کوتاهی داشت اما در همین عمر کوتاه سبک معماری شهرهای مختلف ایالات متحده را تحت تاثیر قرار داد. در ادامه مطلب ” آشنایی با معماری آرت دکو ” با ما همراه باشید تا بیشتر درباره این سبک معماری جذاب صحبت کنیم.

آرت دکو چیست؟ (Art deco)

سبک آرت دکو یا همان هنر تزئینی فقط در معماری مطرح نشد و در زمینه های دیگری از جمله جواهرات، هنر، مد و فشن، مبلمان و لوازم خانه و همین طور موارد دیگر نیز وارد شد. همان طور که پیش تر نیز ذکر گردید این سبک از سال 1925 شروع و تا 1940 ادامه داشت. در این دوران هنرمندان آمریکایی از این سبک استقبال چشمگیری به عمل آوردند و معتقد بودن این سبک یک سبک متفاوت است چرا که تفاوت های زیادی با سبک های مطرح آن زمان داشت.

سبک معماری آرت دکو در تلاش بود تا تصویری از امید و استقامت را به نمایش بگذارد و ظاهری یکپارچه داشته باشد. این سبک در کنار اشاره هایی که به سبک های گذشته و تمدن های قدیمی داشت، گریزی نیز به تکنولوژی های عصر جدید میزد و از آنها کمک می گرفت. این سبک پس از اینکه در پاریس به جهانیان معرفی شد به هالیوود راه پیدا نمود و همین موضوع باعث گردید تا سریعا در سطح جهانی مطرح شود.

آشنایی با سبک معماری آرت دکو

هر چه شکوه، زرق و برق و عظمت در معماری قرن بیستم مشاهده می‌کنید، همه به دلیل بهره گیری از سبک معماری آرت دکو است. آرت دکو که به سبک معماری تزئینی نیز معروف است، با استفاده از اجزای گران قیمت و البته زیبا توانست به ساختمان‌ها جذابیتی دوچندان ببخشد و ظاهر آنها را بسیار شیک‌تر از گذشته نماید. شاخصه این سبک معماری گران قیمت بودن آن بود که به همین دلیل پس از مدتی کمرنگ شد و استفاده از آن کاهش چشمگیری داشت.

سبک معماری آرت دکو را چگونه می توان تشخیص داد؟

در سبک معماری آرت دکو از نقوش هندسی بسیار استفاده می‌گردید، در نماها از کروم استفاده می‌شد و رنگ‌های زنده کاربرد فراوانی در این سبک داشت.

دوره زمانی سبک آرت دکو در معماری

این سبک معماری در سالهای 1915 تا 1930 بسیار مورد استفاده قرار گرفت و پس از آن کمرنگ شد.

نمونه های سبک معماری آرت دکو

اگر مطالعه مطلب ” آشنایی با معماری آرت دکو “ برای شما جذاب بود، با دیگر مطالب آموزشی ما در ارتباط با سبک های معماری همراه باشید:

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا