این مطلب که مدرسه باهاوس کجاست؟ نام دارد، اطلاعات بسیار خوبی درباره مدریه باهاوس ارائه می دهد. مدرسه باهاوس به دست والتر گروپیوس تاسیس گردید.

با سلام خدمت مخاطبین محترم استودیو معماری فرحو. با یک مطلب دیگر از سری مطالب آموزشی فرحو در خدمت شما هستیم. این بار قصد داریم یکی از مهم ترین و نامی ترین مدارس معماری جهان را برای شما معرفی کنیم. مدرسه باهاوس یکی از مشهور ترین مدارس معماری در سراسر جهان است که تاثیر شگرفی بر معماری جهان بخصوص اروپا داشته است و اثری جاویدان از والتر گروپیوس بزرگ می باشد. این مدرسه سرگذشت بسیار عجیبی دارد که در ادامه مطلب ” مدرسه باهاوس کجاست؟ “ قصد داریم شما را با این مدرسه بیشتر آشنا سازیم. با استودیو معماری فرحو همراه باشید.

آشنایی با مدرسه باهاوس

در زبان آلمانی باهاوس به معنی خانه ای برای معماری است. باهاوس نام مدرسه ای معماری در سالهای 1919 تا 1933 در آلمان بود که به پرورش هنرمندان پرداخت و در برقراری پیوند میان صنعت و هنر نقش مهمی را ایفا نمود. این مدرسه معماری در دوران فعالیت 14 ساله اش در 3 شهر فعالیت داشته است. از سال 1919 تا 1925 در وایمار، از سال 1925 تا 1932 در دسائو و از سال 1932 تا 1933 در برلین فعالیت می نمود، اما در همین سال بنا بر دستور حکومت نازی آلمان تعطیل شد.

در ادامه مطلب ” مدرسه باهاوس کجاست؟ ” با ما همراه باشید.

مدیریت این مدرسه نیز از سال 1919 تا 1928 برعهده والتر گروپیوس، از سال 1928 تا 1930 بر عهده هانس مه یر و از سال 1930 تا 1933 بر عهده میس ون دروهه بزرگ بوده است.

هدف از تاسیس مدرسه باهاوس چه بود؟

هدف از تاسیس این مدرسه ایجاد مکانی بود که ترکیبی از مدارس صنایع دستی، مدارس معماری و آکادمی هنری باشد. سبک معماری مد نظر گروپیوس اصولی داشت که عبارت بودند از ارزانی، کارکردگرا بودن، سازگار بودن با تولید انبوه، استفاده بهینه از خواص مواد و احتراز از تزئینات تجملی در نمای ساختمان بود.

باهاوس برای تامین بودجه خود از جمهوری وایمار وام می گرفت اما پس از ایجاد تغییراتی در حکومت محلی وایمار به دسائو رفت و بخش طراحی صنعتی باهاوس در همان وایمار باقی ماند و این مدرسه بعدها به نام دانشکده فنی  مهندسی عمران تغییر نام داد و از سال 1996 به بعد نیز به نام دانشکده باهاوس آلمان شناخته می شود.

در ادامه مطلب ” مدرسه باهاوس کجاست؟ ” با ما همراه باشید.

همان طور که گفته شد مدرسه باهاوس به دست حکومت نازی تعطیل شد، چرا که مسئولان حکومت نازی این مدرسه را سنگر کمونیسم نامیده بودند و از فعالیت آن هراس داشتند.

ساختمان ها و آثار مدرسه باهاوس

از جمله مهم ترین ساختمان ها و آثاری که از دوران فعالیت مدرسه باهاوس به جا مانده است، عمارت سامرفیلد و خانه اوته در برلین، خانه اوئرباخ در یانا و برج تریبیون در شیکاگو است. ساختمان مدرسه دسائو اصلی ترین گزینه ای است که از سبک دسائو متجلی شده است. پس از اینکه نازی ها این مدرسه را تعطیل نمودند، اساتید این مدسه به سراسر جهان از جمله آمریکا مهاجرت نمودند که همین موضوع باعث ترویج سبک معماری باهاوس در سراسر جهان شد و آنرا به گفتمانی در معماری و طراحی صنعتی مدرن بدل نمود.

مدرسین مدرسه باهاوس

به غیر از سه مدیر بزرگی که در ابتدای مطلب نام آنها را به عنوان مدیر مجموعه باهاوس آوردیم، هنرمندان بزرگ دیگری نیز در این مدرسه هنری تدریس می نموده اند که از جمله آنها می توان به واسیلی کاندینسکی، موهولی ناگی، پل کله و یوزف آلبرس اشاره نمود.

جالب است بدانید ساختمان مدرسه باهاوس نمونه مناسبی از معماری مدرن است که بسیاری ریشه های آن را در تفکر مدرسه باهاوس می دانند.

در حال حاضر این مدرسه در شهر دسائو تبدیل به موزه شده و استفاده دیگری ندارد. مدرسه باهاوس شاهکاری در مدرنیسم است و جایگاه بزرگی در ذهن و دل معماران دارد چرا که بسیاری از معماران مدرنیسم از دل این مکتب بیرون آمدند و جهان را با تفکرشان دگرگون ساختند.

اگر مطالعه مطلب ” مدرسه باهاوس کجاست؟ “ برای شما جذاب بود، با دیگر مطالب آموزشی استودیو معماری فرحو نیز هماره باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا