در این مقاله به موضوع استفاده از آجر در طراحی نما که از پر کاربردترین متریال های نما می باشد می پردازیم و به مزیت های استفاده از نماهای آجری نیز می پردازیم.

همان طور که می دانید نما یکی از مهم ترین بخش های هر سازه است چرا که بازتاب دهنده آن چیزی است که در درون سازه می گذرد. البته این مورد منوط به این است نمای ساختمان بصورت استاندارد طراحی و اجرا شده باشد و در طراحی آن متریال هایی در نظر گرفته شده باشد که با آنچه در درون ساختمان است، مرتبط باشد. گرچه شاهد این هستیم که نمای بسیاری از ساختمان ها هیچ ارتباطی با آنچه درون آن می گذرد ندارد، اما بسیاری از طراحان نیز این موضوع را مورد توجه قرار می دهند و برای آن ارزش قائل هستند. هدف این طراحان در واقع این است که بیننده با مشاهده نمای ساختمان به آنچه درونش می گذرد ،پی ببرد. ابزارهایی که در اختیار طراحان است تا بتوانند به این مهم جامه عمل بپوشانند، مصالح ساختمانی هستند. در ادامه مطلب ” استفاده از آجر در طراحی نما ” قصد داریم تا شما را بیشتر با استفاده از آجر در نمای ساختمان آشنا سازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

استفاده از آجر در طراحی نمای ساختمان:

همان طور که می دانیم آجر یکی از مهم ترین و پر کاربردترین متریال های مورد استفاده در نمای ساختمان از گذشته های دور تا کنون بوده است و در معماری ایرانی نیز جایگاه ویژه ای دارد. آجر به دلیل قدمت زیادی که دارد طرفداران بسیاری را نیز در میان معماران و مردم عادی دارد که همین موضوع سبب گردیده تا آجر نما هنوز هم در طراحی سطوح بیرونی ساختمان ها مه نما نام دارد مورد استفاده قرار بگیرد. آجر علاوه بر موارد فوق قیمت بسیار مناسبی نیز دارد که در مجموع از هزینه های اجرایی نما تا حد زیادی می کاهد که این موضوع نیز یک مزیت رقابتی برای آن محسوب می گردد.

بسیاری از طراحان این عقیده را دارند که اگر شما از آجر در نمای ساختمان خود استفاده نمائید، نمای خود را به روشی کاملا سنتی و از مد افتاده طراحی نموده اید. این موضوع از نظر بسیاری کاملا اشتباه است چرا که طراحی نما با استفاده آجر می تواند به صورتی تلفیقی و در کنار استفاده از متریال های دیگر انجام شود به طوری که کاملا مطابق با معیارهای روز باشد.

در این مقاله به موضوع استفاده از آجر در طراحی نما که از پر کاربردترین متریال های نما می باشد می پردازیم و به مزیت های استفاده از نماهای آجری نیز می پردازیم.

 

اگر به معماری علاقمند باشید قطعا مشاهده نموده اید که در چند سال اخیر نماهای مدرن بسیاری یا استفاده از آجر طراحی شده اند که بسیار هم مورد توجه مردم قرار گرفته اند. آجر یک متریال بسیار زیباست که حسی گرم و دعوت کننده دارد و در عین حال نیز می تواند به آسانی در تناسب با معماری مدرن قرار بگیرد.

آجر به دلیل اینکه نیاز به نگهداری ندارد، می تواند تا سالها بدون نیاز به تمیز شدن و نگهداری آنچنانی ظاهر زیبای خود را حفظ نماید. اگر آجر مورد استفاده در نما از کیفیت بالایی برخوردار باشد و به بهترین شکل و با بالاترین کیفیت اجرا شده باشد، می تواند تا سالها زیبایی خود را به شکل اولیه حفظ نماید.

مزیت های نماهای آجری به شرح می باشند:

  • هویت تاریخی شهر را به خوبی حفظ می کند.
  • مقاومت بالا و طول عمر مناسبی دارد.
  • به دلیل اینکه ساختاری طبیعی دارد، حامی محیط زیست است.
  • به دلیل خاصیت عایق بودن، باعث کاهش اتلاف انرژی در ساختمان ها می گردد.
  • یک عایق صوتی و حرارتی بسیار مناسب است.

اگر مطالعه مطلب ” استفاده از آجر در طراحی نما “ برای شما جذاب بود، با ما در ادامه مطالب آموزشی مرتبط با طراحی نما همراه باشید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا