در این مطلب به موضوع آشنایی با معماری بیزانس می پردازیم و همچنین نحوه تشخیص این سبک و نمونه های آن را با هم بررسی می کنیم

با سلام خدمت شما همراهان همیشگی استودیو معماری فرحو. با یک مطلب آموزشی دیگر در ارتباط با سبک های معماری جهان در خدمت شما هستیم. این بار نوبت به سبک بزرگ معماری به نام سبک بیزانس رسیده است. سبک معماری بیزانس یک سبک معماری سبکی است که بین قرون 4 تا 15 میلادی در سرزمین هایی که تحت امپراطوری بیزانس که همان امپراطوری روم شرقی است، رواج داشته است. این سبک از معماری شاخصه های فراوانی دارد که از جمله آن می توان به استفاده از گنبد بزرگ و با ارتفاع زیاد، پنجره های بزرگ و مرتفع اشاره نمود. همچنین به این شاخصه ها می توان موزائیک را نیز برای دکور اضافه نمود. این سبک از معماری یک سبک متفاوت است که از زمان های دور تا کنون علاقمندان بسیاری نیز داشته است. در ادامه مطلب ” آشنایی با معماری بیزانس “ با ما همراه باشید تا بیشتر درباره این سبک معماری با شما سخن بگوئیم.

آشنایی بیشتر با سبک بیزانس

سبک معماری بیزانس سبکی بود که در قرون وسطی و دوران حکومت امپراطور روم شرقی که ژوستینین ( یا همان یوستی نیانوس یکم) نام داشت، رونق گرفت و رواج پیدا نمود. همان طور که پیش تر نیز ذکر گردید، در این سبک از موزائیک استفاده فراوانی می شد و گنبدهای مرتفع و بزرگی نیز در این سبک پیاده سازی می شد که اجرای آنها نیازمند مهندسی و تکنیک های خاصی بود که از قرن ششم به جا مانده بود. معماری بیزانس در آن زمان به معماری غالب روم شرقی تبدیل شده بود که این موضوع تا زمان سقط قسطنتنیه در سال 1453 ادامه داشت. این سبک حتی امروزه نیز برای طراحی بعضی از کلیساها مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر به ادامه مطلب ” آشنایی با معماری بیزانس ” علاقه دارید، در ادامه با ما همراه باشید.

سبک معماری روم شرقی یا بیزانس (Byzantine Architecture)

در دنیای معماری صاحب نظران بسیاری وجود دارد که تعداد زیادی از این افراد صاحب نظر‌‌، علاقه خاصی به معماری روم شرقی دارند که به معماری بیزانتین یا معماری بیزانس نیز معروف است. بسیاری سبک معماری روم شرقی را به تعدد در گنبدها و جزئیات تجملی فراوان می‌شناسند.

یکی از هدف‌های این سبک معماری این بوده است که مخاطب را با استفاده از گنبدهای فراوان و همین طور استفاده هوشمندانه از موزائیک‌های براق، شگفت زده نماید. معمولا با استفاده از این سبک معماری قصرهای سلطنتی باشکوه با جزئیات تجملاتی و البته محسور کننده ساخته می‌شد و در طراحی برای آن سقف‌ها و ستون‌های بلند و البته تعداد زیادی گنبد در نظر گرفته می‌شد تا فرد بیننده با دیدن این بناها مجاب شود که فرد قدرتمند، ثروتمند و مهمی در این بناها زندگی می‌کند.

علاوه بر قصرهای متعددی که با استفاده از این سبک ساخته شده‌اند، کلیساها و مساجد بسیاری نیز طراحی شده‌اند که نمونه آنها در آثار تاریخی و معماری استانبول قابل مشاهده است.

اگر به ادامه مطلب ” آشنایی با معماری بیزانس ” علاقه دارید، در ادامه با ما همراه باشید.

سبک معماری بیزانس را چگونه تشخیص بدهیم؟

تشخیص سبک معماری بیزانس یا روم شرقی آسان‌تر از بقیه سبک‌هاست. اگر بنایی دیدید که گنبدهای فراوانی دارد و به جزئیات بسیار توجه شده و تجملات فراوانی هم در جزئیاتش به کار رفته است، شک نکنید سبک معماری آن بنا، معماری روم شرقی است.

دوره زمانی سبک بیزانس در معماری

از سال 330 میلادی تا 1453 میلادی

چند نمونه ملموس از معماری روم شرقی یا بیزانس

اگر مطالعه مطلب ” آشنایی با معماری بیزانس “ برای شما جذاب بود با دیگر مطالب آموزشی در ارتباط با سبک های معماری همراه باشید:

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا