این مطلب درباره آشنایی با نمای کلاسیک در ایران است که با نام نما رومی نیز شناخته می شود. در ادامه این مطلب درباره سبک معماری کلاسیک نما صحبت می شود.

با سلام خدمت شما همراهان همیشگی استودیو معماری فرحو. با یک مطلب آموزشی دیگر درباره نمای کلاسیک در خدمت شما هستیم. همان طور که در مطالب قبلی نیز خدمت شما گفتیم، نمای کلاسیک ایرانی برگرفته از معماری سنتی ایران زمین و معماری روم باستان است چرا که این دو تمدن در سال های دور مدام با یکدیگر در جنگ بوده و اثرات فرهنگی متعددی بر یکدیگر گذاشته اند. در ایران زمانی که نام معماری کلاسیک به میان می آید، در ذهن اکثریت مردم نمای رومی تداعی می شود و به دلایل مختلفی که در این مبحث نمی گنجد نیز طرفداران بسیاری پیدا نموده است. در ادامه مطلب ” آشنایی با نمای کلاسیک “ قصد داریم به مصالح و جزئیاتی که در نمای کلاسیک به کار می رود بپردازیم. با ما همراه باشید.

مصالح نمای کلاسیک

در طراحی نمای کلاسیک که به نمای رومی نیز معروف گردیده است، عموما با متریال و مصالحی سر و کار داریم که در زمان های دور تنها متریال در دسترس بوده و اکثر ما می دانیم که این متریال چیست. بله درست حدس زدید، سنگ متریالی است که در دوران باستان در دسترس معماران بوده است. اکنون و با گذشت زمان به دلیل اقبال بالا به استفاده از سنگ در معماری، استخراج انواع سنگ از جمله سنگ های زینتی گسترش پیدا نموده و  به یک صنعت بزرگ تبدیل گردیده است. این صنعت بزرگ امروز به نقطه ای رسیده که تنوع بی نظیری در تولید سنگ ها پیدا نموده و در بازار به وفور یافت می گردد.

همان طور که گفته شد مهم ترین مصالح مورد استفاده در نمای کلاسیک یا رومی سنگ است و این عنصر رکن اصلی طراحی نمای رومی یا کلاسیک است. نمای کلاسیک اصولا می بایست ساختاری ساده داشته باشد و نسبت به نماهای دیگر از جزئیات کمتری برخوردار باشد. اما اگر به آنچه امروز می بینیم و در ایران تحت عنوان نمای کلاسیک اجرا می شود دقت کنیم، درمی یابیم که پیچیدگی ها و جزئیات فراوانی دارند که با اصول آن در تناقض است و همین آشفتگی همه را به اشتباه انداخته و این حوزه را دستخوش بی هویتی می نماید.

در ایران نماهای رومی به یک شاخه پر هزینه، تجمل گرا و لوکس در معماری بدل شده اند که طرفداران و علاقمندان فراوانی نیز برای این سبک وجود دارد. از گذشته تا کنون این نوع طراحی نما به علت هزینه های سنگینی که دارد، متریال مرغوبی که برای آن مورد استفاده قرار می گیرد و وسعت بالایی که بناهای کلاسیک دارند، عموما مختص طبقه متمول جامعه و اشراف بوده است.

در چند سال اخیر اما مشاهده گردیده که نما رومی های بی کیفیت، با استفاده از سنگ های با کیفیت پایین نیز طراحی می شوند که به این سبک طراحی نما ضربه ای سنگین تر وارد نموده و بر بی هویت شدن آن لطمه ای سنگین تر وارد نموده است. به هر حال با توجه به اینکه به دلایل مختلف اقبال به نمای کلاسیک یا رومی بیشتر شده و سازندگان نیز اقبال بیشتری به این نوع نماها دارند، این نوع طراحی نما باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و نباید به همین شکل رها شده و افسار گسیخته گردد.

اگر علاقمند هستید تا طراحی نمای کلاسیک خود را به دست یک تیم حرفه ای و کاربلد بسپارید، استودیو معماری فرحو با یک تیم مجرب و حرفه ای به بهترین نحو این طراحی را برای شما انجام خواهد داد.

امیدواریم از مطلب ” آشنایی با نمای کلاسیک “ لذت برده باشید. با دیگر مقالات فرحو پیرامون طراحی نما نیز همراه باشید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا