تصویر مقاله تاثیر رنگ‌ها در طراحی داخلی

در نگاه نخست ممکن است اینطور به نظر برسد که انتخاب رنگ‌ها در طراحی داخلی فضایی خاص، کاری بسیار آسان است. رنگ‌ها به عنوان عناصری اجتناب ناپذیر از جهان پیرامون ما، می‌توانند اثرات مختلفی بر عواطف و روان ما داشته باشند. استفاده از رنگ‌های مختلف در مکان‌های متفاوتی که به آنها می‌رویم تصادفی نیست. رنگ‌ها می‌توانند به ما انرژی ببخشند، موجب القای احساس شادی، آرامش یا امنیت شوند، از سوی دیگر نیز می‌توانند موجب ایجاد حس غم و خستگی گردند و یا یادآور خاطراتی ناخوشایند باشند. در ادامه مطلب تاثیر رنگ‌ها در طراحی داخلی با استودیو معماری فرحو همراه باشید.

برای آشنایی بیشتر با این مقوله ابتدا لازم است که مفهوم چرخه‌ رنگ‌ها را فرا بگیریم.چرخه‌ 12تایی رنگ‌ها، دارای 4 طیف رنگی 3‌ تایی است:

چرخه رنگ‌ها

رنگ‌های اصلی در طراحی داخلیc

رنگ‌های اصلی شامل رنگ های آبی، قرمز و زرد هستند. این رنگ‌ها را از این رو اصلی می‌نامیم چرا که از ترکیب هیچ رنگی به وجود نیامده‌اند و از ترکیب نمودن آنها می‌توان سایر رنگ‌ها را به وجود آورد.

رنگ‌های فرعی در طراحی داخلی

رنگ‌های فرعی رنگ‌هایی هستند که از ترکیب رنگ‌های اصلی به وجود می‌آیند. در چرخه‌ رنگ‌ها، رنگ‌های سبز، بنفش و نارنجی، فرعی محسوب می‌گردند، چرا که از ترکیب مساوی دو رنگ اصلی به وجود آمده‌اند.

رنگ‌های ترکیبی در طراحی داخلی

رنگ‌های ترکیبی رنگ‌هایی هستند که از ترکیب رنگ‌های اصلی و فرعی به وجود می‌آیند و در چرخه‌ رنگ‌ها، در بین دو رنگ تشکیل دهنده خود قرار می‌گیرند. رنگ‌های فرعی مکمل رنگ‌های اصلی هستند. قرار گرفتن دو رنگ مکمل در کنار هم باعث نمایان شدن و درخشش هرچه بیشتر هرکدام از این رنگ‌ها می‌گردد.

تاثیرات روانشناختی رنگ‌ها

رنگ‌ها بر اساس درک ما از آن‌ها و تاثیرهایی که بر روی روح و روان و انرژی ما می‌گذارند به دو دسته‌ی گرم و سرد تقسیم می‌گردند که هرکدام مناسب استفاده در قسمت‌های مخصوصی از دکوراسیون داخلی می‌باشند. رنگ‌های گرم رنگ‌هایی، با طیف قرمز و زرد هستند که باعث انتقال احساس شور و هیجان می‌شوند، در نتیجه عموما در فضاهایی که نیاز به انرژی احساس می‌گردد مورد استفاده قرار می‌گیرند. حال آنکه رنگ‌های سرد در طیف آبی و سبز قرار می‌گیرند که با انتقال احساس آرامش، مناسب استفاده در محیط‌‌هایی چون اتاق خواب هستند.

در ادامه مطلب تاثیر رنگ‌ها در طراحی داخلی شما را با کاربری رنگ‌های مختلف، در مکان‌های متفاوت آشنا می‌سازیم:

رنگ قرمز در طراحی داخلی

رنگ قرمز رنگی سرشار از شور، هیجان و انرژی است. قرمز رنگی گرم و مهیج است که باعث ایجاد احساس صمیمیت و نزدیکی در بین انسان‌ها می‌شود، از این رو استفاده از رنگ قرمز در اتاق نشیمن بسیار پیشنهاد می‌گردد؛ چراکه افراد را به صحبت کردن با یکدیگر علاقه‌مند می‌سازد. قرمز یه عنوان رنگی اشتهاآور نیز شناخته می‌شود. به همین دلیل استفاده از آن در محل غذا خوری مناسب است؛ علت استفاده از این رنگ در اکثر فست فودها نیز به همین ویژگی رنگ قرمز باز می‌گردد.

دکوراسیون داخلی

رنگ زرد در طراحی داخلی

رنگ زرد رنگی نشاط آور و شاد است. با وجود اینکه استفاده از این رنگ باعث ایجاد احساس نشاط و صمیمیت در فضا می‌گردد، اما به کار بردن آن به عنوان رنگ اصلی دکوراسیون پیشنهاد نمی‌شود، زیرا این رنگ تاثیر عمیقی بر احساسات دارد و استفاده از آن به عنوان رنگ اصلی در طولانی مدت، اعصاب و احساسات را تحریک نموده و موجب ایجاد احساس ناامیدی، غم و خشم در افراد می‌گردد. از آنجاییکه این رنگ، رنگی بسیار چشمگیر می‌باشد، بهتر است آن را برای تاکید نمودن بر روی المان‌هایی که می‌خواهید بیشتر مورد توجه قرار گیرند، استفاده کنید. استفاده از رنگ زرد در کنار رنگ‌هایی چون مشکی و خاکستری ترکیب بسیار مطلوبی را ایجاد می‌نماید.

تاثیر انواع رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی

رنگ آبی در طراحی داخلی

آبی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین رنگ‌ها در طراحی داخلی به شمار می‌رود. رنگ آبی رنگی آرامش بخش است و استفاده از آن در فضای داخلی موجب القای احساس صلح و آرامش در افراد می‌گردد. از این رو استفاده از آن در اتاق خواب و حمام بسیار مناسب می‌باشد. رنگ آبی موجب کاهش فشار خون، ضربان قلب و تنفس می‌گردد، به همین علت استفاده از آن به عنوان رنگ اصلی در طراحی داخلی ممکن است باعث انتقال احساساتی ناخوشایند همچون افسردگی شود. بنابراین بهتر است این رنگ در کنار رنگ‌های دیگری همچون زرد و سفید استفاده گردد.

تاثیر رنگ آبی بر دکوراسیون داخلی

رنگ نارنجی در طراحی داخلی

یکی از رنگ‌های بسیار پرکاربرد در طراحی دکوراسیون داخلی رنگ نارنجی است. رنگ نارنجی رنگی شاد و انرژی بخش است. اگر تاثیر شدید رنگ قرمز را دوست ندارید، رنگ نارنجی همان اثرات را به شکلی ملایم‌تر داراست. از آنجاییکه رنگ نارنجی رنگی محرک و انگیزه بخش است، مناسب استفاده در فضاهایی که برای استراحت نمودن، خوابیدن و یا محیطی که در آن نیاز به تمرکز دارید، مناسب نمی‌باشد.

اثرگذاری رنگ‌ها بر فضاهای داخلی

رنگ بنفش در طراحی داخلی

رنگ بنفش از ترکیب رنگ‌های آبی و قرمز، دو رنگی که در چرخه رنگ‌ها مقابل هم قرار می‌گیرند و از نظر اثرات روانی نیز کاملا مخالف یکدیگرند، بدست می‌آید، بنایراین ترکیبی از خواص هردو را داراست و یک رنگ گرم و سرد به شمار می‌آید. رنگ بنفش خواصی مشابه رنگ آبی دارد، اما همچون رنگ قرمز احساس نشاط را منتقل می‌نماید. بنفش رنگی لوکس به شمار می‌رود و بسیار مورد پسند دختران است. رنگ بنفش پررنگ مناسب برای اتاق نشیمن و بنفش کمرنگ مناسب برای اتاق خواب می‌باشد.

تاثیر رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی

رنگ سبز در طراحی داخلی

در ادامه بررسی تاثیر رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی به رنگ سبز می‌رسیم. رنگ سبز به عنوان آرامش بخش‌ترین رنگ شناخته می‌شود. سبز نماد نشاط، آرامش و امید است و هماهنگی بسیار مطلوبی با دیگر رنگ‌ها ایجاد می‌کند، از این رو می‌توان آن را تقریبا با هر رنگی به آسانی بکار برد. اثراتی که رنگ سبزد در روانشناسی دارد، آن را برای هر مکانی مناسب می‌سازد. استفاده از آن به عنوان رنگ اصلی در محیط کار، اتاق خواب، اتاق نشیمن و آشپزخانه کاملا مناسب و پسندیده است.

تاثیر رنگ‌ها در طراحی داخلی

در این مقاله از استودیو معماری فرحو سعی داشتیم شما را با تاثیر رنگ‌ها در طراحی داخلی و همچنین اثرات روانشناختی آنها آشنا سازیم. اگر از خواندن این مطلب لذت بردید، در ادامه با دیگر مقالات استودیو معماری فرشید حسینی همراه باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا