در مطلب معماری مفهومی چیست؟ به معرفی این نوع معماری پرداخته و کانسپت را توضیح دادیم. در ادامه ی مطلب انواع مفهوم یا کانسپت در معماری را آوردیم.

با سلام خدمت مخاطبین عزیز استودیو معماری فرحو با یکی دیگر از مطالب آموزشی معماری در خدمت شما هستیم. همان طور که مستحضر هستید مفهوم یا به عبارت دیگر کانسپت یکی از مهم ترین مواردی است که در سالهای اخیر و بخصوص در قرن بیستم و بیست و یکم مورد توجه طراحان قرار گرفته است. تمام طراحانی که در عرصه‌های مختلف مشغول فعالیت هستند مانند طراحان اتومبیل، طراحان معماری و دیگر طراحان فعال در جای جای جهان باور دارند که مفهوم یکی از مهم ترین المان‌ها در طراحی آنهاست. مفهوم که ترجمه شده کلمه انگلیسی کانسپت است در واقع نوعی ایجاد ارتباط بین ذهنیت و عینیت است. برای آشنایی بیشتر با مفهوم در معماری با ما در ادامه مطلب ” معماری مفهومی چیست؟ “ همراه باشید.

مفهوم در معماری چیست؟

همان طور که پیش تر اشاره‌ای کوچک به این موضوع داشتیم، مفهوم به معنی رابطه‌ای است بین آنچه در ذهن اتفاق می‌افتد و آنچه به واقعیت تبدیل می‌گردد. به عبارت دیگر مفهوم بدین معنی است که ایده‌ای که به ذهن خلاقانه یک معمار می‌رسد، در واقع طرح ذهنی اوست و معمار از مفهوم برای ارائه طرح درون ذهن خود به دنیای بیرون استفاده می‌کند. بسیاری نیز معتقدند کانسپت در معماری در واقع ایده‌هایی خام هستند که به واسطه در کنار یکدیگر قرار گرفتن تصورات و مشاهدات تشکیل می‌شوند.

کانسپت در معماری

به طور کلی کانسپت در معماری، به معنای مفهوم بخشیدن و پخته کردن تصورات یک معمار است. ایجاد و ساخت یک مفهوم یا کانسپت در واقع مهم ترین بخش از کار یک معمار حرفه ای است که قصد دارد در این دنیای بزرگ حرفی برای گفتن داشته باشد. پس از آنکه ایده اولیه‌ای به ذهن معمار می‌رسد، معمار با مفهوم دادن به ایده خود قادر خواهد بود تا ایده خود را به همگان نمایش دهد و آنچه مد نظرش بوده را بیان کند. بسیاری معتقدند مفهوم در معماری به معنی زبانی است که معمار با استفاده از آن می‌تواند بین ایده و تصور ذهنی خود و مردم که مخاطبان او هستند، ارتباط ایجاد نموده و تفکرات خود را به آنها منتقل نماید.

با ما در ادامه مطلب ” معماری مفهومی چیست؟ “ همراه باشید.

انواع مفهوم در معماری 

مفهوم یا کانسپت در معماری به طور اختصار به بیان معنای طراحی اطلاق می‌گردد و می توان از این موضوع برداشت‌های متفاوتی داشت که در ادامه به 4 نوع از مفهوم خواهیم پرداخت:

مفهوم قیاسی:

مفهوم قیاسی به معنای الگو گیری از سایر طراحی‌های موجود است که می‌تواند به معمار کمک کند تا طرح مورد نظر خود را شکل بدهد.

مفهوم تشبیهی یا استعاری:

این مفهوم نگاه به انتزاعات نیز خوانده می‌شود. بدین معنی که معمار از یک شی یا اتفاق خاص الهام گرفته و آن را در طراحی خود پیاده می‌کند. تشبیهی بودن مفهوم نیز به این موضوع اشاره دارد که طراحی با نزدیک کردن طراحی‌های خود به ویژگی‌های شی یا اتفاق مورد نظر، مفهوم مورد نظرش را بیان می‌کند.

مفهوم جوهری: 

این مفهوم در واقع به معنای نگاه به نیازهای خارج برنامه تلقی می‌گردد. در مفهوم جوهری فقط در کنار هم قرار گرفتن مصالح برای ایجاد یک بنا اهمیت ندارد و انچه در این مفهوم مهم است، جوهره و روح است که در بنا دمیده می شود.

مفهوم ایده آل گرایانه:

در این مفهوم نگاه به ارزش های مطلق، ایده و ارزش های خود معمار مد نظر است. به عبارت دیگر معمار در این مفهوم می تواند کمال گرایی و ایده آل گرایی خود را  در طراحی هایش لحاظ و در مفهوم یا کانسپت کار اجرا نماید.

 

امیدواریم مطالعه مطلب ” معماری مفهومی چیست؟ ” برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. اگر به این دست مطالب علاقمند هستید، با دیگر مطالب ما نیز همراه باشید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا