در این مقاله به بررسی آشنایی با سبک معماری ساختار شکنانه می پزدازیم و درباره نحوه تشخیص این سبک و دوره زمانی آن با هم بحث می کنیم.

با سلام خدمت شما مخاطبین همیشگی استودیو معماری فرحو. با یک مطلب آموزشی دیگر در ارتباط با سبک های معماری در خدمت شما هستیم. این بار نوبت به سبک معماری ساختار شکنانه رسیده و در این مطلب قصد داریم شما را با این سبک معماری آشنا سازیم. سبک معماری ساختارشکنانه سبکی توسعه یافته از معماری پست مدرن است که آغاز آن به اواخر دهه 80 میلادی می رسد. بسیاری معتقدند که این سبک متاثر از نظریه واسازی است که نتیجه تجزیه و تحلیل نشانه شناختی است. این سبک از معماری به دستکاری پوسته اثر یا سطح ساختار، اشکال مورب،تکه تکه کردن و جا به جا کردن عناصر اصلی معماری شناخته می شود. سبک ساختار شکنانه غیر قابل پیش بینی است و ظاهر بصری ساختمان این هرج و مرج و غیر قابل پیش بینی بودن را به بیننده نمایش می دهد. در ادامه مطلب ” آشنایی با سبک معماری ساختار شکنانه “ با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را در این باره در اختیار شما قرار دهیم.

تاریخچه سبک معماری ساختار شکنانه

این سبک معماری در مسابقه طراحی معماری پارک دو لاویلت سال 1982، نمایشگاه موزه هنر مدرن نیویورک که توسط فیلیپ جانسون و مارک ویگلی سازماندهی شده بود و افتتاحیه مرکز هنری وکسنر کلمبوس به دست پیتر آیزنمن مورد توجه قرار گرفت. در نمایشگاه نیویورک آثاری از معماران بزرگی چون فرانک گری، دنیل لیبسکیند، رم کولهاس، پیتر آیزنمن، زاها حدید، برنارد چومی و کوپ هیملبلاو به نمایش گذاشته شده بود. این سبک از معماری به دیکانستراکشن نیز معروف شده است. دیکانستراکشنیزم از کانستراکشنیزم ریشه گرفته اما در عین حال از آن نیز تخطی نموده است.

اگر به مطلب آشنایی با سبک معماری ساختار شکنانه علاقه مندید، در ادامه با ما همراه باشید.

آشنایی بیشتر با سبک معماری ساختارشکن (Deconstructivism Architecture)

ممنون که تا به اینجای مطلب ما را همراهی نموده‌اید. سبک معماری ساختارشکن  یکی از عجیب ترین سبک‌های معماری است. اگر بخواهیم راحت بگوئیم، معمارانی که از این سبک طراحی استفاده می‌کنند ساختمان‌هایشان را طوری طراحی می‌کنند که گویا ساختمان در حال ذوب شدن است. در این سبک طراحی برای استفاده از طرح‌های موج مانند یا استفاده از المان‌ها و عناصر ساختار شکن هیچ محدودیتی وجود ندارد. از اجزای سبک معماری ساختار شکن می‌توان به سطوح کج و دیوارهایی شیبدار اشاره نمود. البته اشکال عجیب و غریب این سازه‌ها کاملا از قبل توسط معماران برنامه ریزی شده است. زمانی که برای اولین بار از یکی از این ساختمان‌ها بازدید کنید، به آسانی هرج و مرج را احساس خواهید نمود.

سبک معماری ساختار شکنانه را چگونه تشخیص دهیم؟

هر زمان بنایی را دیدید که از متریال‌هایی ساخته شده بود که نور را بازتاب می‌دادند و اشکالی عجیب و غریب و سیال داشتند، می‌توانید مطمئن باشید که این بنا با استفاده از سبک معماری ساختار شکنانه طراحی گردیده است.

دوره زمانی سبک معماری ساختار شکنانه

این سبک معماری از دهه 1960 میلادی تا به کنون مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

نمونه‌های سبک معماری ساختار شکنانه

امیدواریم از مطالعه مطلب ” آشنایی با سبک معماری ساختار شکنانه “ لذت برده باشید و این مطلب برای شما مفید بوده باشد. با دیگر مقالات ما نیز همراه باشید:

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا