در این مقاله به بررسی موضوع تکنیک های طراحی نما می پردازیم و آن را از نظر متزیال، نورپردلزی، تناسب رنگ و مصالح و ... مورد بحث قرار می دهیم.

همانطور که مستحضر هستید، طراحی نما از مهم ترین بخش های طراحی محسوب می گردد. به عقیده بسیاری از طراحان معماری، نما مهم ترین بخش در طراحی یک ساختمان است چرا که افراد در دید اول با نمای ساختمان مواجه می شوند و سپس وارد آن می شوند. اولین نظر همواره می تواند تاثیر مهمی بر تصمیم گیری های ثانویه درباره دیگر بخش ها داشته باشد و حتی می تواند نظر کاربر را نیز در مورد یک بنا به طور کامل تغییر دهد. بنابراین تاثیری که یک نمای زیبا بر ذهن بیننده می گذارد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در مقالات قبلی که در وب سایت ” استودیو معماری فرحو “ موجود است به طور مفصل به مقوله طراحی نما پرداخته ایم و در این مقاله قصد داریم تا کمی بیشتر درباره تکنیک های طراحی نما صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

تکنیک های طراحی نما مواردی هستند که اگر با دقت و ظرافت مورد استفاده قرار بگیرند می توانند تاثیر بسزایی در طرح نهایی نمای ساختمان ها داشته باشند و در نهایت خروجی کار را به اثری منحصر به فرد تبدیل کنند که حرفی برای گفتن داشته باشند. این تکنیک ها شاید در ظاهر ساده به نظر برسند اما بی شک مهم ترین تکنیک ها برای طراحی نما هستند.

استفاده از مصالح با کیفیت و پایدار در طراحی نما

نما به عقیده بسیاری پوسته بصری آن است. اگر در نمای ساختمان به علت صرفه جویی و یا هر دلیل دیگر از مصالح نا مرغوب استفاده شود، در آینده و شاید خیلی زودتر از آنچه تصور کنید، برای فروش ساختمان مشکلاتی عدیده ایجاد می شود، زیرا اکثر افراد آنچه در دید اول می بینند را ملاک سنجش در نظر می گیرند و عدم استفاده از مصالح مرغوب در نما را دلیل بر بی کیفیتی ساختمان می شمارند. بنابراین یکی از تکنیک هایی که در طراحی نما اهمیت دارد، کاربرد مصالح مرغوب در طراحی و اجرای نماست.

برقراری تناسب رنگ در نمای ساختمان

رنگ قطعا یکی از مهم ترین ویژگی های بصری یک نماست و در صورتی که به درستی انتخاب نشود، می توان کیفیت بصری حتی مرغوب ترین و گران ترین متریال ها را نیز پایین بیاورد. تناسب رنگ به عقیده بسیاری از طراحان معماری عنصری است که یک نما را به مطلوبیت می رساند. توصیه این است با استفاده از نرم افزارهای سه بعدی سازی تناسبات رنگی را بسنجید و در نهایت خروجی کار را به مرحله اجرا برسانید.

اگر به مطلب ” تکنیک های طراحی نما ” علاقه دارید، در ادامه با ما همراه باشید.

استفاده از متریال های مختلف در نمای ساختمان

یکی از مهم ترین نکات برای رسیدن به یک نمای بی نقص و زیبا این است ک بدانیم چه مصالحی را در کنار یکدیگر مورد ستفاده قرار دهیم تا علاوه بر اینکه هماهنگی بیشتری در نما ایجاد می کند، زیباتر نیز به چشم بیاید. کیفیت و جنس متریال موجود در نما می تواند تاثیر شگرفی بر  زیبایی نما داشته باشد. در طراحی نما هم تنوع رنگی مهم است هم تنوع متریالی که به واسطه مواد و مصالح استفاده شده در نما به دست می آید.

نورپردازی در نمای ساختمان

نورپردازی در نمای ساختمان اگر بیشتر از خود طراحی نما اهمیت نداشته باشد، اهمیتش کمتر از آن نیست. نور پردازی می تواند باعث شود، نمای یک ساختمان را مانند روز، زنده و پویا نشان دهد. دقت کنید نورپردازی بسیار خیره کننده نباشد تا زمانی که بیننده آن را می بیند اول خود نما به چشم بیاید و سپس نورپردازی دیده شود.

علاوه بر موارد یاد شده، تکنیک های مهم دیگری نیز وجود دارند که می توانند تاثیر بسزایی بر نمای یک ساختمان داشته باشند. این موارد به صورت تیتر وار به شرح زیر هستند:

  • سادگی و خوانایی نمای ساختمان
  • پیوستگی عناصر به کار رفته در نما
  • شفافیت بصری ساختمان
  • استفاده از یک عنصر به عنوان عنصر شاخص در نما
  • به کار گیری ریتمی مشخص در نما
  • توجه ویژه به درونگرایی یا برونگرایی در نما

امیدواریم با مطالعه مطلب ” تکنیک های طراحی نما “ به اطلاعات شما در مقوله طراحی نما اضافه گردیده باشد. اگر به مطالب آموزشی در طراحی نما علاقمند هستید، با دیگر مطالب ما در این حوزه نیز همراه باشید:

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا