مطلب گرین وال چیست؟ به معرفی گرین وال و اینکه گرین وال به چه معنی است می پردازد و در ادامه مطلب انواع گرین وال را معرفی می نماید.

اگر شما هم مانند بسیاری دیگر از مردم جهان در شهری بزرگ زندگی می کنید، حتما بیش از دیگران به اهمیت فضای سبز و تاثیر آن بر کیفیت زندگی، سلامتی و روح و روان آگاه هستید. از گذشته های دور، مردم به فضای سبز اهمیت بسیار زیادی می داده اند و نمود آن را در فضاهای شهری گذشته می توان دید. یکی از این نمودها دیوارهای پر از گل و گیاهی است که به صورت طبیعی رشد می نموده و هنوز هم در سطح شهر می توان آنها را مشاهده نمود. معماران امروزی با الهام گرفتن از این دیوارها و با استفاده از تلفیق این ایده با علم مهندسی، دیوارهایی خلق می کنند که با سبزینگی ادغام شده اند و می توانند هم در فضاهای داخلی و هم در فضاهای خارجی اجرا شوند، که به این نوع دیوارها در اصطلاح گرین وال یا دیوار سبز گفته می شود. در ادامه مطلب ” گرین وال چیست؟ “ با ما همراه باشید.

گرین وال یا دیوار سبز

به عبارت دیگر گرین وال همان فضای سبزی است که بصورت عمودی بر روی یک دیوار یا مستقل از آن شکل می گیرد. دیوارهای سبز در خیلی از نقاط بصورت طبیعی شکل می گیرند که نمونه آن بالا رفتن گیاه های رونده بر روی نمای ساختمان های قدیمی است.

اما در بسیاری از نقاط نیز با استفاده از اصول مهندسی و شناخت کافی از گیاهان می توان این دیوارهای سبز و زیبا را در هر مکان که مد نظر باشد اجرا نمود. شاید شما نیز مانند بسیاری دیگر فکر کنید که این نماها فقط از لحاظ بصری زیبا هستند و ویژگی های دیگری ندارند اما باید بگوییم که این دیوارها فواید بیشمار دیگری نیز دارند.

اگر به ادامه مطلب ” گرین وال چیست؟ “ علاقه دارید، با ما همراه باشید.

از جمله فواید Green Wall می توان به ایجاد یک دیدی بصری جذاب برای ساکنین، ایجاد ارزش افزوده برای واحدهای مسکونی، افزایش سرانه فضای سبز، رعایت اصول توسعه پایدار، کاهش دمای فضاهای داخلی در فصول گرم و همین طور تاثیر بسزای آن بر سلامت روح و روان اشاره نمود.

انواع دیوار سبز یا گرین وال

گرین وال ها انواع مختلفی دارند که از جمله مهم ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

گرین وال مدولار

می توان در محلی که قصد اجرای گرین وال را داریم، پنل ها یا داربست هایی نصب کنیم تا گیاه بالا رونده را نگاه دارند. این داربست ها عموما از جنس استیل گالوانیزه هستند و فرم های مختلفی به خود می گیرند. به ابن سیستم، گرین وال مدولار گفته می شود.

گرین وال کابلی

این سیستم برای نگهداری از گیاهان رونده پر شاخ و برگ و با رشد سریع مورد استفاده قرار می گیرد. سیستم کابلی عموما از یک سری توپی تشکیل شده که بر دیوار نصب می شوند و جنس آن فولاد ضد زنگ است. این توپی ها می توانند کابل ها را از داخل خود عبور دهند و کشش و انقباض در آنها ایجاد نمایند.

اگر به ادامه مطلب ” گرین وال چیست؟ “ علاقه دارید، با ما همراه باشید.

گرین وال شبکه ای

این نوع سیستم گرین وال یک سازه بسیار سبک است که برای گیاه بالا رونده یک حائل ایجاد می کند و به ساختمان متصل می شود. این سیستم از توری های انعطاف پذیر تشکیل شده که از سیستم کابلی انعطاف بیشتری دارند و می توان با استفاده از آنها طرح های متنوع تری را اجرا نمود.

گرین وال نمد پلیمری

این سیستم از یک پارچه نمدی تشکیل شده که قابلیت زهکشی آب را دارد. این نمد به شکلی مشخص تا می خورد و بر روی قاب زیر ساختش قرار می گیرد. یک یا چند محفظه و گلدان برای کشت عمودی بصورت ردیفی ایجاد می شود و گیاه در غلاف اولیه قرار می گیرد. این روش از روش های دیگری که پیش تر گفته شد جدیدتر است و مزیت های بیشتری نیز نسبت به سیستم های قدیمی دارد.

گرین وال هیدرویونیک

در این روش بستر کشت گیاهان بر پایه آب است و دیگر خاکی وجود ندارد تا گیاه در آن کشت شود. تمام مواد غذایی مورد نیاز گیاه نیز از طریق آب تامین می شود. از مزیت های این روش می توان به استفاده از تنوع بیشتر گیاهان، ضخامت کمتر، سبک بودن و امکان طرح پذیری بالا اشاره نمود.

این سیستم بسیار جذاب بوده و به سیستم تاسیساتی متصل است که بصورت کاملا هوشمند مواد غذایی را از طریق آب به گیاه تزریق می نماید. جالب این است که سابقه ایجاد و استفاده از روش های هیدروپونیک به ایران باستان باز می گردد. اگر مطالعه مطلب ” گرین وال چیست؟ “ برای شما مفید بود، با دیگر مطالب آموزشی استودیو معماری فرحو با ما همراه باشید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا