در این مقاله به بررسی موضوع طراحی دکوراسیون داخلی می پردازیم. همچنین به اهمیت دکوراسیون داخلی جایی که بیشترین زمان را در آن می گذرانیم نیز پرداخته می شود.

با سلام خدمت شما همراهان همیشگی استودیو معماری فرحو. این بار با یک مطلب آموزشی دیگر در حوزه دکوراسیون داخلی در خدمت شما هستیم. حوزه معماری در طول سالیان متمادی پیشرفت های بسیاری داشته و در این مدت به یک بلوغ رسیده است که نتیجه آن را می توان در آثار معماری خلق شده سالهای اخیر مشاهده نمود. از گذشته نما و جلوه بیرونی ساختمان بیشتر مورد توجه معماران و طراحان قرار داشت و توجه بیشتری به این فضا می گردید اما اکنون فضاهای داخلی نیز مورد توجه مردم قرار گرفته و همین موضوع معماران را به سمت طراحی فضاهای داخلی جذاب تر برده است. یکی از مواردی که در فضاهای داخلی نقش مهمی را بازی می کند طراحی دکوراسیون داخلی است که قصد داریم در این مطلب بیشتر در این باره صحبت کنیم. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

دکوراسیون داخلی چیست؟

دکوراسیون داخلی تعاریف متعددی دارد اما اگر بخواهیم به طور کلی دکوراسیون داخلی را معرفی نمائیم می توان گفت، دکوراسیون داخلی به معنی سلسله اموری است که برای ایجاد هماهنگی بین وسایل، اشیا و رنگ ها در نظر گرفته می شود تا یک فضای داخلی به صورت هنرمندانه ای جلوه داشته باشد. دکوراسیون داخلی نیز همانند دیگر هنرهای جهان، دارای اصول و سبک و سیاقی است که بر اساس موارد مختلفی از جمله سلایق مختلف، اقتضای زمان و نیازهای متعدد تغییراتی را متحمل می شود.

معماری داخلی که طراحی دکوراسیون داخلی بخشی از آن به شمار می رود در واقع هنر خلق فضاهاست، فضایی که در عین اینکه زیباست، کارآمد و قابل استفاده نیز هست. هنر طراح معماری این است که حس زیبایی شناختی را با اصول معماری و ارکان تخصصی آن ترکیب و در نهایت فضایی ایجاد کند که نماد درک، نیاز و هویت خواسته های طرف مقابلش باشد.

بسیاری از بزرگان دنیای معماری معتقدند که دکوراسیون داخلی در واقع اتصال دهنده دو علم طراحی داخلی و معماری است. رشته دکوراسیون داخلی از یک سو با عناصر و اجزا تشکیل دهنده ساختمان و از سوی دیگر به مانند طراحی داخلی بر فضاهای داخلی تمرکز دارد.

دکوراسیون داخلی 

رشته معماری داخلی که در دانشگاه ها تدریس می شود، دارای مقیاس انسانی است که با فضاهای شخصی و فضاهای عمومی ارتباط دارد، اما علم معماری در ارتباط با مقیاسی بزرگ تر همچون مقیاس شهری کلان در ارتباط است. فردی که به عنوان معمار داخلی فعالیت دارد علاوه بر اینکه دانش کافی از معماری را دارد، حس های دریافتی از فضاهای معماری را مورد تحلیل و بررسی قرار می دهد.

اهمیت دکوراسیون داخلی

در دنیایی که ما اکنون در آن در حال زندگی و کار هستیم، اکثر زمان ما در فضاهای بسته سپری می شود. به همین دلیل ما عموما زمان هایی را برای هواخوری و فرار از این فضاها در نظر می گیریم. بالا بودن زمانی که همه ما در فضاهای بسته می گذرانیم دلیل بر این است که باید در طراحی داخلی فضاها وسواس به خرج داد و برای آن وقت کافی گذاشت. همچنین باید برای تمام فضاها دکوراسیون داخلی با کیفیتی را انتخاب نمود تا در راستای بهبود کیفیت زندگی، وضعیت تحصیلی و حرفه ای گام برداشت. اگر مطالعه مطلب ” طراحی دکوراسیون داخلی “ برای شما مفید بود، لطفا با دیگر مطالب آموزشی ” استودیو معماری فرحو “ نیز همراه باشید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا