این مقاله در مورد قوانین طراحی داخلی است و در آن به چند مورد از مهم ترین اصول و قوانین طراحی داخلی پرداخته شده است که به اختصار توضیح داده شده اند.

یکی از مواردی که امروزه در دنیای معماری بسیار مورد توجه معماران قرار می‌گیرد، طراحی داخلی است و این موضوع باعث شده است که قوانین طراحی داخلی به یک فیلد تخصصی تبدیل گردد که این فیلد طرفداران بسیاری نیز دارد. در واقع طراحی داخلی هر محیط نشان دهنده کاربری آن فضا و مواردی چون سلیقه و علائق افراد ساکن در آن محیط می‌باشد. بعضی افراد ذاتا می‌توانند مانند یک طراح داخلی ماهر، محیط مورد نظر خود را طراحی کنند و بعضی دیگر هم می‌توانند با بهره گیری از نکات مربوط به قوانین طراحی داخلی این کار را انجام بدهند. به طور کلی این قوانین بسیار گسترده هستند و نمی‌توان تمام قوانین مربوط به آن را در این مطلب گنجاند، اما سعی کردیم در این مطلب چند مورد از مهم ترین قوانین طراحی داخلی را برای شما مطرح کنیم.

اگر این حوزه جز علاقمندی های شما محسوب می گردد، مطالعه این مطلب از استودیو معماری فرحو را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

تاکید بر نقطه مرکزی

نقطه مرکزی اولین عنصری است که با ورود به یک اتاق توجه ما را جلب می‌نماید و دیگر عناصر موجود در آن فضا، برای تاکید بر آن آورده شده‌اند. رعایت کردن این قانون، باعث ایجاد انسجام در محیط شده و بر جذابیت بصری آن می‌افزاید. مثلا تلویزیون می‌تواند به عنوان نقطه مرکزی در نظر گرفته شود و مبل ها و دیگر اجزا، پیرامون آن چیده ‌شوند. در واقع نقطه‌ی مرکزی محیط، نقطه‌ی تاکید آن محیط محسوب می‌گردد و طراحی بقیه محیط وابسته به آن می‌باشد.

توازن در طراحی داخلی

ایجاد توازن در فضا، با نحوه به کارگیری رنگ‌ها، اشیا، مواد مورد ‌استفاده و بافت‌های گوناگون ارتباط مستقیم دارد و در صورت استفاده‌ی درست از این موارد، تعادل و توازن در فضا ایجاد می‌شود. پس چگونگی به کارگیری اکسسوری‌ها، رنگ‌ها و چیدمان وسایل کمک می‌کند تا ما فضایی متوازن و آرام داشته ‌باشیم. منظور از ایجاد توازن در فضا ایجاد محیطی کاملا قرینه نیست، در واقع هدف، گسترش وزن تمام المان‌های مورد استفاده در کل محیط است به طوری که در یک نقطه مشخص متمرکز نباشند. از لحاظ بصری چندین وسیله‌ی کوچک با یک وسیله‌ی بزرگ برابری می‌کنند، پس با توجه به این مورد اگر در سمتی از شومینه مجسمه‌ای بزرگ قرار گرفته، در سمت دیگر می‌توان با چند وسیله‌ی کوچک توازن را ایجاد کرد.

نورپردازی فضا در طراحی داخلی

از قوانیی که در طراحی داخلی باید به آن توجه ویژه داشت، نورپردازی فضا می‌باشد. از نورهای مختلفی برای روشنایی یک محیط استفاده می‌گردد. برای مثال برخی نورها برای مواردی خاص مثل مطالعه تعبیه می‌شوند و برخی علاه بر جنبه روشنایی، جنبه تزئینی دارند. نور سقفی نیز نوع دیگری است که برای روشنایی کل اتاق مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما با وجود انواع نورهای مصنوعی اهمیت وجود نور طبیعی را نباید دست کم گرفت. به کار بردن پنجره‌های بزرگ و سرتاسری برای ایجاد محیطی دلنشین لازم است.

در ادامه این مطلب به چند مورد دیگر از قوانین طراحی داخلی اشاره می کنیم. با ما همراه باشید.

تناقض در طراحی داخلی

به کارگیری عنصر تناقض در رنگ، اندازه، بافت و… به ایجاد جذابیت در فضا کمک می‌نماید. تناقض، محیط را از یکنواختی خارج می‌کند و به آن نشاط و انرژی می‌بخشد. به کاربردن نورپردازی‌های خاص با استفاده از رنگ‌های متضاد می‌تواند باعث ایجاد تناقض گردد. از مهم ترین مباحث طراحی داخلی، تصمیم‌ گیری برای قرار‌ دادن رنگ‌های متضاد در کنار یکدیگر است. کنارهم قرار‌گرفتن بعضی رنگ‌ها می‌تواند نتیجه‌ی خوبی داشته باشد، در صورتی که بودن بعضی رنگ‌ها در کنار هم نتیجه خوبی نخواهد‌ داشت. در واقع فراگرفتن و به‌کاربردن قوانین تناسب رنگ ها از موثرترین روش‌ها برای به وجود آوردن محیطی دلنشین است.

هم‌سویی و تناسب در طراحی داخلی

برای ایجاد تناسب در محیط لازم است تمام المان‌های مورد استفاده در محیط مثل مبلمان، اکسسوری‌ها، رنگ‌بندی و … به گونه‌ای باشد که میان آن‌ها اشتراک‌هایی موجود باشد. برای مثال اگر از پرده‌های طرح دار در محیط استفاده می‌شود، می‌توان از همان طرح‌ها در کوسن‌ها، مبلمان و … استفاده نمود.

اندازه و مقیاس در طراحی داخلی

یکی از دیگر مسائل مهمی که در بحث معماری و طراحی ‌داخلی مورد توجه قرار می گیرد، مقیاس و اندازه لوازم مورد استفاده‌ می‌باشد. در واقع مقیاس و اندازه المان‌های مورد استفاده باید به گونه‌ای باشد که در کنار هم ارتباطی دل‌انگیز ایجاد کنند. برای مثال شما مجسمه‌ای را روی کنسول قرار می‌دهید، اندازه‌ی این مجسمه باید با کنسول تناسب داشته ‌باشد.

 

در این مطلب سعی ما بر آن بود تا شما را با تعدادی از پرکاربردترین قوانین طراحی داخلی آشنا کنیم. امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما مفید بوده باشد. برای مطالعه دیگر مباحث مربوط به معماری و طراحی داخلی با دیگر مطالب استودیو معماری فرحو همراه باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا