در این مقاله به بررسی زندگی نامه کامران دیبا معمار مدرنیست، شهرساز و نقاش ایرانی می پردازیم و همچنین آثار او را نیز نام می بریم.

با سلام خدمت شما همراهان همیشگی استودیو معماری فرحو. با یک زندگی نامه دیگر در خدمت شما هستیم و این بار نوبت به کامران دیبا رسیده است. کامران طباطبایی دیبا معمار مدرنیست، شهرساز و نقاش ایرانی است که در سال 1315 و در تهران به دنیا آمده است. او آثار شاخص متعددی دارد که از جمله آنها می توان به پارک و فرهنگسرای نیاوران، فرهنگسرای دانشجو، موزه هنرهای معاصر شهر تهران، دفتر مخصوص فرح پهلوی، منزل مسکونی پرویز تناولی و پارک شفق اشاره نمود. او یکی از شاخص ترین معماران ایرانی است که آثار فوق العاده اش گواه استعداد بی نظیر او در این زمینه می باشد. در ادامه مطلب زندگی نامه کامران دیبا “ با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را در ارتباط با او در اختیار شما بگذاریم.

زندگی و تحصیلات کامران دیبا

خانواده کامران دیبا

همان طور که پیش تر ذکر شد در نام فامیلی دیبا، طباطبایی وجود دارد. خاندان طباطبایی ها از جمله خاندان هایی بودند که از زمان قاجاریه به خانواده های درباری معروف بودند. پدر کامران یک دندانپزشک بود و مادرش نیز علاقه وافری به طراحی داخلی و معماری داشت. کامران دیبا پسر عموی فرح پهلوی آخرین ملکه ایران بود و به همین دلیل نیز فرصت دریافت پروژه های مهم را داشت و همین موضوع در زندگی کاری وی تاثیر بسیار زیادی داشت.

تحصیلات کامران دیبا

وی در سال 1335 وارد دانشگاه هاروارد شهر واشنگتن دی سی گردید و در رشته معماری شروع به تحصیل نمود. او در زمانی که مشغول تحصیل بود به کتابخانه کنگره آمریکا مراجعه می کرد و اطلاعات خود را در مورد روانشناسی و فلسفه افزایش داد. او سپس تحصیلات تکمیلی خود را در رشته جامعه شناسی ادامه داد و به پایان رساند.

بازگشت به ایران

او پس از اتمام تحصیلات خود در سال 1345 به ایران بازگشت. او پس از بازگشت حس خوبی نداشت و محیط فرهنگی ایران را برای ایده های نوگرایانه خود نامناسب می دید. او پس از مدت زمانی که به ایران بازگشته بود، گفت:

” زمانی که به تهران رسیدم با یک محیط بسته روبه رو شدم، یک جامعه سنتی جاافتاده و بلکه از بعضی جهات عقب افتاده ”

اگر به مقاله زندگی نامه کامران دیبا “ علاقه مندید، در ادامه با ما همراه باشید.

حتی ارتباط فامیلی که با فرح پهلوی داشت نیز نتوانست راه گشای تحقق ایده های کامران دیبا در جامعه آن دوران باشد.

او مدتی بعد از اینکه وارد ایران گردید شروع به فعالیت به عنوان مدیر و طراح ارشد شرکت مهندسین مشاور DAZ نمود. او در این سمت پروژه های فراوانی را اجرا نمود و در سال 1977 میلادی حدود 150 پرسنل داشت. او در ایران بیشتر در پروژه های دولتی مشغول فعالیت بود. او جز معمارانی بود که به سنت های بومی توجه ویژه ای داشت و یه نیازهای جامعه شهری مدرن و همچنین اثر متقابل انسان نیز نگاه متفاوتی داشت.

آثار کامران دیبا

  • موزه هنرهای معاصر تهران
  • پارک شفق و فرهنگسرای دانشجو
  • دفتر مخصوص شهبانو فرح پهلوی
  • پارک و فرهنگ‌سرای نیاوران
  •  منزل مسکونی (موزه) پرویز تناولی
  • نمازخانه جنب موزه فرش ایران
  • مسجد دانشگاه جندی شاپور
  • شهر جدید شوشتر
  • ویلای «پیرونه» (اسپانیا)
  • ویلای «اسپارتینا» (اسپانیا)

اگر مطالعه مطلب ” زندگی نامه کامران دیبا ” برای شما مفید واقع شد، با دیگر زندگی نامه های معماران ایرانی از وب سایت استودیو معماری فرحو همراه باشید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا