در این مطلب به موضوع آشنایی با سبک معماری نئوکلاسیک می پردازیم و همچنین نحوه تشخیص این سبک و چند نمونه از آن را بررسی می کنیم.

با سلام خدمت شما خاطبین همیشگی استودیو معماری فرحو “. با یک مطلب آموزشی دیگر در ارتباط با سبک های معماری جهان در خدمت شما هستیم. این بار نوبت به سبک معماری نئوکلاسیک رسیده که با پیدایشش قصد داشت در قرن 18 میلادی سادگی و نظم را احیا کند. این سبک اشاره ای به بناهایی دارد که در ساخت آنها از معماری روم باستان و سبک کلاسیک الهام گرفته شده است. بسیاری معتقدند که سبک نئوکلاسیک در معماری در اواسط قرن هجدهم و در واکنش به سبک باروک و روکوکو پدید آمد. ” نئو “ یک پیشوند است که معنای آن جدید است و بخش دوم آن نیز که ” کلاسیک “ است نمایانگر این موضوع است که این سبک از معماری از سبک های معماری کلاسیک یوانا و روم باستان الهام گرفته است. فلسفه این سبک این است که به جای اینکه صرفا بخش هایی از ساختمان های قدیمی را در نظر بگیرد، بر روی منطقی که پست بناهای ایرن دوره ها بوده تمرکز دارد. در ادامه مطلب ” آشنایی با سبک معماری نئوکلاسیک “ با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این مورد در اختیار شما قرار دهیم.

همان طور که پیش تر نیز گفته شد معماری نئوکلاسیک در پاسخ به سبک روکوکو و باروک بوجود آمد. در سبک روکوکو برای طراحی ساختمان ها از جزئیات نمایشی فراوانی استفاده می شد و در پاسخ به این مقدار از تجملات و عدم تقارنی که در بناها وجود داشت، سبک نئوکلاسیک به میدان آمد که بر سادگی و سطوح هموار در دیوارها تاکید داشت. نئوکلاسیک در واقع سبکی است که دوباره نگاهی به دوران باستان می اندازد و از آن الهام می گیرد. معماری غرب همواره راهی برای استناد به تمدن های بی نظیر بشر پیدا نموده است. در این مورد می توان مثال طاق رومی را به میان آورد که در سبک رمانسک در قرن دهم و در سبک رنسانس در قرن 15 تا 17 به احیای معماری کلاسیک پرداخت.

آشنایی بیشتر با معماری نئوکلاسیک

سبک معماری نئو کلاسیک سبکی از معماری بود که در برهه‌ای از زمان با سبک معماری باروک هم دوره شد و توسط زرق و برق و در برخی از موارد توسط افراط موجود در این سبک معماری که بسیاری هم آن را می‌پسندیدند، کنار زده شد. این سبک معماری مانند سبک معماری رنسانس از سبک معماری یونان و روم پیروی می‌نمود و تنها تفاوتی که نسبت به معماری رنسانس داشت این بود که بعضی از عناصر معماری کلاسیک، تناسبات و قوانین آن را عینا حفظ می‌نمود.

سبک معماری نئوکلاسیک را چگونه می‌توان تشخیص داد؟

ساختمان‌هایی شبیه یه ساختمان‌های سبک کلاسیک، اما با ظاهری نوتر که سنگ فرش‌ها، گنبدها و ستون‌هایش به طور سخت گیرانه‌ای از معماری کلاسیک بهره جسته بودند.

اگر به مطلب ” آشنایی با سبک معماری نئوکلاسیک “ علاقه مندید، در ادامه با ما همراه باشید.

دوره زمانی سبک نئوکلاسیک در معماری

در بازه زمانی بین سالهای 1600 تا 1750 میلادی در جهان ساختمان‌هایی به سبک نئوکلاسیک ساخته می‌گردید.

نمونه‌های سبک معماری نئوکلاسیک

اگر مطالعه مطلب ” آشنایی با سبک معماری نئوکلاسیک “ برای شما جذاب بود، با دیگر مطالب آموزشی استودیو فرحو در زمینه سبک های معماری جهان نیز همراه باشید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا