در مطلب معماری پارامتریک به معرفی این سبک در معماری پرداختیم و در ادامه اصول این سبک معماری و مشهورترین بناهای این سبک را آوردیم.

معماری پارامتریک سبک جدید و تکامل یافته‌ای از معماری است که امروزه بسیار پرطرفدار شده است. در واقع این سبک، فرمی است که از کمک طراحی با رایانه و فناوری تشکیل می‌شود؛ که به عنوان ابزاری برای طراحی پروژه‌های خاص استفاده می‌شود. در حال حاضر با پیشرفت فناوری در عرصه‌های گوناگون مانند علوم کامپیوتری، هوش مصنوعی و… هر روزه شاهد پیشرفت روز افزون علم معماری هستیم. حال نکته قابل توجه این است که مدتی است هنر معماری و علوم کامپیوتری با هم پیوند خورده‌اند تا بتوانند انقلابی عظیم در این عرصه ایجاد کنند. معمار ایتالیایی لوئیچی مورتی از بنیان گذاران و اولین معمارانی است که بر روی این سبک از معماری با استفاده از کاربرد ریاضیات و برای خلق اشکال جدید کار کرده است. از معروف ترین معماران این سبک معماری به زاها حدید، پاتریک شوماخر، فرناندو رومرو، فرانک گری، سانتا کالاتراوا و برنهارد فرانکن می‌توان اشاره کرد. اگر ” معماری پارامتریک “ و اصول آن برای شما جالب توجه است در ادامه با ” استودیو معماری فرحو “ همراه باشید.

اصول معماری پارامتریک

ممکن است شما با دیدن یک بنای ساخته شده به سبک پارامتریک، در ابتدا دچار سردرگمی شوید؛ اما هنگامی که با اصول و مفهوم اولیه‌ی این سبک آشنا شوید، متوجه می‌شوید که مفهوم اولیه آن شکل چیست و چه روش‌هایی برای ساخت آن به کار گرفته شده است. این سبک از معماری از الگوریتم‌های کامپیوتری همراه با علم ریاضیات کاربردی برگرفته شده است و به دلیل وجود و استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری، توانسته بحث مدل سازی سه بعدی را آسان کند و باعث شود طراح بتواند به طور دقیق و حساب شده عملیات طراحی را انجام دهد. از مهم ترین اصول معماری پارامتریک به پایبند بودن به پارامترهای موجود در علم هندسه هم چون اندازه، فرم و… می‌توان اشاره نمود که به دلیل استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری، برای طراحی آن می‌توان کیفیت بسیار بالایی را با آن ارائه داد.

چگونگی طراحی در معماری پارامتریک

اگر بخواهیم یک تعریف کلی از این سبک از معماری ارائه دهیم، می‌توان گفت معماری پارامتریک مجموعه ای از الگوریتم‌هایی است که با به کارگیری محاسبه و پردازش هندسه، خروجی مورد نظر ما را تحویل می‌دهد. این سبک معماری از سال 2003 با ورود به عرصه کامپیوتر، توانایی و پیشرفت چشم گیری را در دنیا آغاز نمود که می‌توان گفت دلیل آن سرعت پردازش و عملیات در نرم افزارهای کامپیوتری و توانایی تست اشکال و مشاهده آن‌ها به صورت سه بعدی می‌باشد.

نرم افزارهای مورد استفاده در معماری پارامتریک

امروزه و با پیشرفت تکنولوژی نرم افزارهای بسیاری در این زمینه به وجود آمده است که از جمله مهم ترین آن‌ها می‌توان به نرم افزارهای زیر اشاره کرد:

 • نرم افزار power surfacing
 • نرم افزار catia
 • نرم افزار revit
 • و…

مشهورترین بناهای ساخته شده به سبک پارامتریک

 • مشهورترین ساخته‌ی این سبک، موزه سمیه در مکزیکو سیتی می‌باشد که توسط فرناندو رومرو طراحی شده است.

 • هتل مورفئوس در شبه جزیره ماکائو

 • ورزشگاه مستطیلی ملبورن در استرالیا

 • مرکز ملی ورزش‌های آبی پکن در چین (مکعب آب )

 • متروپل پارازول در کشور اسپانیا ( بزرگ ترین سازه‌ی چوبی در جهان )

 • موسسه‌ی تحقیقات بهداشت و پزشکی در استرالیا جنوبی ( wood bagot )

 • برج کانتون در شهر گوانژو کشور چین

اگر مطلب ” معماری پارامتریک “ برای شما جالب توجه و مفید بوده است، برای مطالعه سایر مطالب ما به سایت ” استودیو معماری فرحو “ مراجعه فرمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا