در این مقاله به بررسی موضوع آشنایی با طراحی فاز صفر به طور مفصل می پردازیم. همچنین درباره موضوع مطالعات معماری یا طراحی فاز صفر نیز صحبت می کنیم.

با سلام خدمت شما مخاطبین محترم ” استودیو معماری فرحو ” . با یک مطلب آموزشی دیگر در خدمت شما هستیم. اگر شما از عزیزانی باشید که در دنیای معماری فعالیت می کنند، قطعا عبارت های فاز یک، فاز دو، فاز صفر و عبارات دیگری از این دست را زیاد شنیده اید و معنی آن را می دانید. اما اگر شما از آن دسته افرادی باشید که برای اولین بار است این عبارت به گوششان می خورد، باید خدمت شما عرض کنیم که طراحی فاز صفر در واقع اولیه ترین بخش طراحی و به عبارت دیگر فاز مطالعاتی یک پروژه است که سنگ بنای طراحی های آتی آن پروژه است و شاید بتوان گفت که بدون طراحی فاز صفر طراحی های فازهای بعدی تقریبا غیر ممکن است. اگر شما از آن دسته دوستانی هستید که اطلاعاتی در این باره ندارید با ما در ادامه مطلب ” آشنایی با طراحی فاز صفر “ همراه باشید تا با شما بیشتر در این باره صحبت کنیم.

طراحی فاز صفر

برای طراحی پروژه باید مراحلی را به ترتیب طی نمود تا به مرحله بعدی رسید. برای آنکه مرحله های بعدی یک پروژه بی نقص انجام بگیرد و کمتر درگیر مشکلات باشیم، باید هر مرحله در جای خود به درستی و بدون کم و کاستی انجام شود. کلیه پروژه های طراحی معماری از 3 بخش تشکیل شده اند که این بخش ها به شرح زیر هستند:

  • طراحی فاز صفر
  • طراحی فاز یک
  • طراحی فاز دو

این سه بخش باید به صورتی کاملا منظم و با تداوم یکی پس از دیگری پیاده سازی شوند تا استاندارد مورد نظر در طراحی به طور کلی رعایت شده باشد. هر سه این بخش ها لازم و ملزوم دیگری هستند و در صورتی که این سه مرحله بصورت متداوم انجام نشوند، قطعا پروژه طراحی با شکست مواجه خواهد شد.

همان طور که پیش تر نیز توضیح داده شد، اولین مرحله از طراحی، فاز صفر نام دارد که بخش مطالعاتی پروژه است و در این بخش مطالعاتی مانند مسائل ژئوتکنیکی و خاک شناسی انجام می شود که بر شناخت میزان استحکام زمین و زلزله خیز بودن یا نبودن، شناخت گسل های موجود در منطقه و میزان قدرت تحملی که زمین برای ساخت یک بنا دارد، تمرکز می نماید.

در مطالعات فاز یک همچنین ضوابط و شرایط اولیه در کنار ضوابط شهری و مدنی جهت طراحی های آتی پروژه تهیه می شود. پس از اینکه این مرحله به پایان رسید وارد مرحله بعدی خواهیم شد که طراحی فاز یک نام دارد.

اگر به مطلب آشنایی با طراحی فاز صفر “ علاقه دارید، در ادامه با ما همراه باشید.

مطالعات معماری یا فاز صفر طراحی

اگر بخواهیم بیشتر در مورد طراحی فاز صفر صحبت کنیم باید عرض کنیم که در فاز صفر طراحی شناخت پیدا نمودن نسبت به منطقه ای که پروژه قرار است در آن ساخته شود در کنار مواردی مانند اقلیم منطقه، ضوابط و قوانین حاکم بر ساخت و ساز آن منطقه، شرایط معماری ساختمان های دیگر منطقه، بررسی دقیق مسائل مرتبط با خاک منطقه از جمله آزمایش های خاک و موارد مهم دیگری مد نظر قرار می گیرد که این موارد اغلب سرسری گرفته می شود اما از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

به طور مثال در بسیاری از مناطق نمی توان بلند مرتبه سازی نمود و اگر طراحی از این مورد با خبر نباشد ممکن است طراحی انجام دهد که قابل اجرا نباشد و هزینه ای بر پروژه متحمل کند.

 

در فاز صفر طراحی همچنین پروژه از لحاظ توجیه اقتصادی و توجیه احتماعی نیز مورد بررسی قرار می گیرد. در بسیاری از موارد نیز مطالعات فاز صفر با استفاده از اطلاعاتی بدست کی آید که کارفرمای پروژه در طی جلسات اولیه به طراحان ارائه می دهد.

اگر مطالعه مطلب ” آشنایی با طراحی فاز صفر “ برای شما جذاب بود، با دیگر مطالب آموزشی ما نیز همراه باشید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا