در این مطلب به موضوع آشنایی با معماری رومانسک می پردازیم وهمچنین نحوه تشخیص سبک معماری رومانسک و چند نمونه ازاین سبک را بررسی می کنیم.

با سلام. در ادامه مطالب مرتبط با سبک های معماری در خدمت شما هستیم. این بار نوبت به سبک معماری رومانسک رسیده است. معماری رومانسک در اروپا و بین قرون 10 تا 12 میلادی رواج داشته و از مهم ترین شاخصه های این سبک معماری می توان به طاق رومی یا راحت تر بگوئیم همان طاق نیم دایره ای اشاره نمود. بسیاری معتقدند که سبک معماری رومانسک همان معماری اروپاست که در قرن دوازدهم میلادی آغاز گردید و تا قرن دوازدهم یعنی زمانی که سبک گوتیک به روی کار آمد، ادامه داشت. شاخصه هایی که این سبک از معماری بر پایه آن استوار است، شاخصه های معماری رومی از جمله دیوار های ضخیم، برج های بزرگ و طاق های گرد می باشند. با ما در ادامه مطلب ” آشنایی با معماری رومانسک “ همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره این سبک معماری در اختیار شما قرار دهیم.

معماری رومانسک

بسیاری از بزرگان دنیای معماری معتقد هستند که سبک رومانسک از دل عصر تاریکی ها که به Dark Ages معروف است متولد شد و به اروپا به نوعی روشنایی بخشید. بیشترین کلیساهایی که متعلق به معماری رومانسک هستند در آلمان ساخته شده اند که از جمله آنها می توان به 12 کلیسای رومانسک کلن اشاره نمود. اگر بخواهیم یکی از مهم ترین ساختمان های سبک معماری رومانسک آلمان را نام ببریم، آن ساختمان کلیسای جامع اشپیر است که در قرون یازدهم میلادی بزرگ ترین ساختمان در دنیای مسیحیت به شمار می رفت. همچنین، این ساختمان نمادی از قدرت خاندان سالیان نیز شناخته می شد.

سبک معماری رومانسک (Romanesque Architecture)

در ادامه مطلب ” آشنایی با معماری رومانسک “ قصد داریم درباره این سبک بیشتر با شما صحبت کنیم. یکی از سبک‌های معماری شناخته شده و البته شاخص در معماری، سبک رومانسک است که به سبک معماری رومی‌وار نیز معروف است. آنچه این سبک از معماری را شاخص نموده و از بقیه سبک‌ها متمایز می‌کند استفاده از ستون‌های ضخیم در کنار بدنه‌های گرد و دایره‌ای شکل است.

سبک معماری رومی‌وار مربوط به قرون وسطاست که عموما بناهایی که با استفاده از این سبک معماری طراحی شده‌اند، ساده، بسیار سنگین و همچنین بسیار هم بزرگ بوده‌اند. در این سبک، هر ساختمانی که ساخته می‌شد، دیوارهای ضخیم و سنگین داشت و کل بنا هم بسیار سنگین ساخته می‌شد. این در حالی بود که در این سبک بر خلاف دیوار‌های قطور، تعداد پنجره‌ها بسیار کم بود و پنجره‌هایی هم که در نظر گرفته می‌شد بسیار کوچک بود. در تزئینات داخلی هم بیشتر از طرح‌های زیگ زاگی و لوزی شکل استفاده می‌شد و عموما مورد دیگری نداشت.

سبک معماری رومانسک را چگونه تشخیص بدهیم؟

هر جا بنایی را مشاهده نمودید که ستون‌های ضخیم و قطوری داشت و بدنه سازه هم گرد و دایره ای شکل بود، بدانید که این بنا با سبک معماری رومی وار ساخته شده است.

دوره زمانی سبک رومی‌وار در معماری

در بازه زمانی بین سالهای 900 تا 1200 میلادی ساختمان‌هایی با این سبک ساخته می‌شد.

در این مطلب به موضوع آشنایی با معماری رومانسک می پردازیم وهمچنین نحوه تشخیص سبک معماری رومانسک و چند نمونه ازاین سبک را بررسی می کنیم.

چند نمونه ملموس از معماری رومانسک یا رومی‌وار

اگر مطالعه مطلب ” آشنایی با معماری رومانسک “ برای شما جذاب بود، با دیگر مطالب آموزشی استودیو فرحو در زمینه سبک های معماری جهان نیز همراه باشید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا