این مطلب درباره زندگی نامه علی سردار افخمی است که به معرفی علی سردار افخمی و در ادامه به آثار معماری او از جمله مجلس شورای اسلامی و تئاتر شهر اشاره نمود.

با سلام خدمت شما همراهان گرامی استودیو معماری فرحو. در ادامه سری زندگی نامه های معماران بزرگ در خدمت شما هستیم. این بار نوبت به ” زندگی نامه علی سردار افخمی “ رسیده که به تازگی از بین ما رفته و جامعه معماری را داغ دار فقدان خود نموده است. علی سردار افخمی یکی از معماران بزرگ معاصر ایرانی بود که ما با اکثر آثار او آشنایی داریم و به خوبی این آثار به یاد ماندنی را می شناسیم. سردار افخمی متولد 1308 در شهر تهران بود که از مهم ترین و شاخص ترین آثار او می توان به ساختمان تئاتر شهر و ساختمان جدید مجلس شورای اسلامی اشاره نمود که در سال 1355 خورشیدی طراحی و به دلیل انقلاب اسلامی به تعویق افتاده بود. در نهایت طرح سردار افخمی در سال 1376 تا 1380 اجرایی گردید و هم اکنون در حال بهره برداری است. او همچنین طراحی آرامگاه صادق هدایت در گورستان پرلاشز شهر پاریس را نیز بر عهده داشت. در ادامه با ما همراه باشید.

بیوگرافی علی سردار افخمی

همان طور که پیش تر نیز ذکر گردید، علی سردار افخمی متولد 1308 خورشیدی در تهران بود. در سال 1323 و زمانی که او مشغول تحصیل دوره متوسطه بود راهی فرانسه شد تا در مدرسه هنرهای زیبای پاریس که بوزار نام داشت، تحصیلات خود را ادامه دهد. او در رشته معماری این مدرسه مشهور پذیرفته شد و به دلیل استعداد بالایی که داشت مدتی نگذشت که به شاگرد اول آن مدرسه تبدیل شد و همگان متوجه استعداد او در رشته معماری گردیدند. سردار افخمی تحصیلات عالیه خود را در این مدرسه بین المللی ادامه داد و توانست دکترای معماری خود را در سال 1342 اخذ کند.

در ادامه مطلب ” زندگی نامه علی سردار افخمی “  با ما همراه باشید.

او پس از اینکه مدرک دکترای خود را دریافت نمود به ایران بازگشت و به تدریس در دانشگاه تهران مشغول گردید. در آن زمان ریاست دانشکده معماری دانشگاه تهران بر عهده هوشنگ سیحون بود و اختلاف سردار افخمی با هوشنگ سیحون باعث گردید تا او تدریس را رها کند و دفتر معماری خود با نام دفتر مهندسین مشاور سردار افخمی تاسیس نماید.

او کمی پیش ار انقلاب، در سال 1357 ایران را به مقصد پاریس ترک نمود و به دلیل مسائلی که در ایران پیش آمده بود دیگر به ایران بازنگشت. در دهه هفتاد وزارت مسکن و شهرسازی با او تماس گرفت تا پروژه ساختمان جدید مجلس شورای اسلامی را که خودش طراحی نموده بود به اتمام برساند، اما او به این درخواست پاسخ رد داد.

در ادامه مطلب ” زندگی نامه علی سردار افخمی “  با ما همراه باشید.

او تا زمان فوتش در 18 آذر 1399 ساکن شهر پاریس بود و در 91 سالگی دار فانی را وداع گفت.

آثار معماری علی سردار افخمی

ساختمان جدید مجلس شورای اسلامی (طراحی 1355 – اجرا 1380)

ساختمان تئاتر شهر تهران

آرامگاه صادق هدایت در گورستان پرلاشز پاریس

خانه کودکان بی سرپرست تهران

ساختمان شیروانی پارک نیاوران

ساختمان تالارهای دانشگاه صنعتی اصفهان

هتل ماریوت تهران

هتل اسنوبرد ایروان

اگر مطالعه مطلب زندگی نامه علی سردار افخمی برای شما جذاب بود، با دیگر مطالب استودیو معماری فرحو نیز همراه باشید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا