در این مقاله درباره ارتباط بصری در طراحی بحث می کنیم و به بررسی قوانین اثر بصری قرینه نامتقارن و اثر بصری منظم بی نظم نیز می پردازیم.

با سلام خدمت شما مخاطبین همیشگی “استودیو معماری فرحو”، با یک مطلب آموزشی دیگر در خدمت شما هستیم. موضوعی که در این مطلب قرار است درباره آن با شما صحبت کنیم، موضوع ارتباط بصری در طراحی است. ویژگی اصلی هر پیغامی که به اشکال مختلف عنوان می گردد، محتوای آن پیغام است. موضوعی که می بایست به آن توجه کافی گردد این است که ارتباط بصری فرم و محتوا را نمی توان از یکدیگر جدا نمود. هر پیغام برای رساندن پیامی خاص مطرح می شود و راه های متعددی برای بیان هر پیغام وجود دارد. اما بهترین راه، راهی است که بیان ما را تقویت نموده و در مخاطب واکنش های بیشتری ایجاد می کند. برای بیان هر محتوای بصری روش هایی وجود دارد که به درک و توانایی ما جهت استفاده از تکنیک های بصری وابسته است. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا بیشتر درباره این موضوع با شما صحبت کنیم.

اثر بصری قرینه نامتقارن

برای اینکه در یک اثر بصری تعادل ایجاد گردد، 2 راه وجود دارد: راه اول این است که می توان از طریق قرینه سازی طرح معماری آن را متعادل ساخت. راه دومی که وجود دارد این است که از طرح های نامتقارن در ترکیب بندی استفاده نمود.

در اثری که قرینه است محور تقارن کاملا از وسط می گذرد و عناصر موجود در دو طرف این محور دقیقا تکرار می شوند. گاهی اوقات این تکنیک کسالت آور است و باعث می شود مخاطب دچار انفعال ذهنی شود.

از طرفی در اثری که از تکنیک نا متقارن سازی در آن استفاده شده است، این نامتقارن سازی باید هوشمندانه، با آگاهی و ظریف انجام شود. شاید به همین دلیل است که به کار بستن این تکنیک کمی سخت است و نیاز به تمرکز، صبوری و دقت بیشتری از سوی طراح دارد. در این تکنیک لازم است با تغییر یا تغییر محل استقرار عناصر مختلف، به صورتی که عناصر وزن یکدیگر را خنثی کنند، به تعادل دست پیدا کنیم. ایجاد یک تعادل بصری مناسب در این روش کار دشواری است اما نتیجه آن از نظر بصری جذاب و متنوع خواهد بود.

اثر بصری منظم بی نظم 

یک طرح منظم اصولا دارای عناصر یکنواخت و در عین حال تابع یک سبک و نقشه یکتاست. چیدمان منظم اجزای یک اثر بصری می تواند عنوان کننده چند نکته باشد که این نکات عموما به شرح زیر هستند:

  • در تعریف یک اثر بصری منظم، قاعده ای معین وجود دارد.
  • در اجزای یک اثر بصری هم ارزشی وجود دارد که بر موضوع خاصی تاکید ندارد.
  • در آثار بصری این چنینی ممکن است پویایی کار کاهش پیدا کند.
  • در ارزشیابی اثر بصری منظم، محتوا بر چیدمان مقدم است.

اما از طرفی دیگر در نقطه مقابل بی نظمی در اثر بصری قرار دارد که عموما هدف از ایجاد آن اثر، خلق و آفرینش طرحی رازآلود و غیر قابل پیش بینی است به طوری که پیچیدگی خودشان را دارند و به آسانی نمی توان آنها را رمزگشایی نمود.

در مطلب ” ارتباط بصری در طراحی “ از استودیو معماری فرحو به ارتباط بصری قرینه متقارن در اثر و منظم و بی نظم بودن در ارتباط بصری پرداختیم. امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما مفید واقع گردیده باشد. اگر به این دست مطالب علاقمند هستید، توصیه می کنیم با مطلب “نحوه ایجاد ارتباط بصری در معماری” و سایر مقالات سایت با ما همراه باشید:

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا