تصویر مربوط به مقاله طراحی داخلی چیست؟

سلام. با یکی دیگر از مطالب استودیو معماری فرحو ” در خدمت شما هستیم. در این مطلب می‌خواهیم با مفهوم طراحی داخلی آشنا شویم و بدانیم که طراحی داخلی چیست؟ “ و چه کاربردی دارد. طراحی داخلی (interior design) حرفه‌ای است که با ترکیب علم و هنر به بهینه سازی فضاهای داخلی ساختمان به منظور استفاده بهتر ساکنین می‌پردازد. بخش اعظم زندگی ما در فضاهای داخلی می‌گذرد بنابراین چگونگی طراحی و چینش این محیط تاثیر عمیقی بر احساسات، رفتار و عملکرد ما می‌گذارد چراکه آنچه به یک فضا زندگی می‌بخشد بخش داخلی آن است. در ادامه با مطلب طراحی داخلی چیست؟ “ از استودیو معماری فرحو با ما همراه شوید.

باور بسیاری از مردم بر این است که طراحی داخلی مختص اقشار مرفه‌تر جامعه است اما اینگونه نیست؛ یک طراحی معماری بدون بهره‌وری از طراحی داخلی، فضایی بلا استفاده خواهد بود و یا در صورت قابل استفاده بودن، کارایی لازم را نخواهد داشت بنابراین طراحی داخلی یک نیاز غیر قابل انکار در بهبود سطح و کیفیت زندگی است.

آشنایی با طراحی داخلی

طراحی داخلی یکی از شاخه‌های رشته معماری است. این رشته در حقیقت ترکیبی از هنر و علم درک رفتار و نیاز استفاده کنندگان فضا می‌باشد. طراحی داخلی برروی استفاده مفید از فضا تاکید دارد و به بررسی طراحی کاربردی فضاهای داخلی می‌پردازد. سازمان دادن نقشه فضای داخلی ساختمان و یا بررسی موضوعاتی چون تعیین موقعیت در، پنجره و نورپردازی از مباحثی هستند که در حوزه فعالیت طراحان داخلی قرار می‌گیرند.

در طراحی داخلی هدف تنها چیدن مبلمان و یا به کار بردن کف پوش‌های مختلف نیست بلکه می‌خواهیم با استفاده از اصول طراحی، بدون استفاده نمودن از وسایل و تنها با به کار گرفتن اصول مهندسی، کاربری فضا را مشخص نماییم. در واقع یک طراح داخلی همچون یک مهندس معمار تمام بخش‌های داخلی سازه اعم از تاسیسات، رنگ، مصالح و دکوراسیون و… را بررسی می‌نماید.

تعیین شکل و اندازه‌ پنجره‌ها، نوع مبلمان استفاده شده، رنگ‌های به کار گرفته شده، مصالح استفاده شده، ارتفاع بخش‌های مختلف بنا، مقدار نورگیری و… همه و همه از مواردی هستند که یک طراح داخلی آنها را مشخص می‌نماید و در نهایت توجه به همه این موارد باعث می‌شود تا یک اتاق خواب کاربری متفاوتی با یک دفتر کار داشته باشد و احساس متفاوتی را حتی بدون چیدن وسایل القا نماید.

حوزه فعالیت طراحان داخلی

این روزها شاهد افزایش چشمگیر تعداد طراحان داخلی در حوزه طراحی منازل هستیم اما همانطور که در ابتدای مطلب ذکر نمودیم بسیاری از مردم استفاده از طراح داخلی را در جهت طراحی نمودن فضای خانه امری ضروری نمی‌دانند از این رو میزان فعالیت متخصصان این حوزه در زمینه طراحی مراکز تجاری و اداری بسیار بیشتر است.

معمولا شرکت‌های بزرگ معماری حداقل یک فرد را به عنوان متخصص طراحی داخلی خود به کار می‌گیرند. طراحان داخلی ارتباط نزدیکی با طراحان صنعتی و تولید کنندگان دارند و ایده‌های خود را با آنها به اشتراک می‌گذارند. این محصولات می‌توانند تنها به دلیل لحاظ زیبا بودن تولید شوند و یا اینکه برای استفاده‌ای خاص، کاربردی‌تر از سایر محصولات موجود در بازار تلقی گردند. طراحان داخلی همچنین باید ارتباط نزدیکی با دیگر متخصصان همچون نقاشان، لوله کش‌ها، متخصصان ساخت درب و پنجره، سازندگان کف پوش و… داشته باشند و بر کار آنها نظارت نمایند از این رو ضروری است تا اطلاعاتی کلی از نحوه انجام فعالیت هر یک از این رشته‌ها داشته باشند.

طراحان داخلی معمولا با دکوراتیوهای داخلی اشتباه گرفته می‌شوند اما در حقیقت حوزه کاری این دو رشته کاملا متفاوت است برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه شما را به خواندن مطلب تفاوت طراحی داخلی با معماری داخلی از استودیو معماری فرحو دعوت می‌نماییم.

چکیده

به دلیل پیشرفت علم و تکنولوژی در عصر حاضر، طراحی و ساخت یک بنا ظریف کاری‌ها و پیچیدگی‌های خاص خود را می‌طلبد که انجام همه این امور توسط یک فرد امکان پذیر نیست و بهتر است از افراد متخصص در هر زمینه استفاده نمود. در نتیجه ارتباط و همکاری متخصص‌های قسمت‌های مختلف ساخت و ساز با یکدیگر می‌توان کیفیت بنا را به مقدار قابل توجهی افزایش داد. به عبارت دیگر اگر مهندس معمار برروی طراحی و مهندسی کلی بنا متمرکز شود، طراح داخلی می‌تواند با استفاده از علم و هنر خود به اصول دقیق طراحی فضای داخلی و مباحث زیبایی شناسی و کاربردی نمودن هرچه بیشتر فضا بپردازد. در این صورت خواسته کارفرما به گونه‌ای بسیار دقیق فراهم می‌گردد. امیدواریم خواندن این مطلب از استودیو معماری فرحو برای شما مفید بوده باشد. در ادامه با دیگر مطالب ما نیز همراه شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا